avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate kopanyi

Activitate kopanyi

Buna ziua,

Ma adresez tuturor de pe forum in speranta ca voi gasi un prim sfat in legatura cu situatia de mai jos.

Astazi am primit prin posta, deoarece nu eram acasa o instiintare, care suna in felul urmator:
n conformitate cu articolul 360 din legea 135/2010 privind codul de procedura penala va instintam ca la data de 21 iunie 2016 la 12 10 am procedat la afisarea prezentei nefiind implinite condittile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente dosarului cu nr. X/X/2016 aflat pe rolul instantei judecatoria
Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa 3 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile pentru inmanarea actelor de procedura la sediul instantei jud. X– penal, camera cam. X.
In zilele lucratoare intre orele 8:30-12:30
De asemenea mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice nu va prezentati pentru cominicare actelori n termen de 7 zile, actele de procedura se vor considera comunicate la inplinirea acestui termen.

Dosarul la care face referire are ca petent judecatoria respectiva, iar intimat sunt eu si inca cateva persoane.
Obiectul dosarului este confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP).

Banuiesc ca ce au vrut sa-mi inmanaze de fapt era citatia pentru infatisare.
Credeti ca este necesar sa ma prezint? Sau e posibil sa fiu citata doar in calitate de martor (desi apar ca intimat?)
Din pacate nu stiu cu exactitate la ce se refera respectivul dosar si nu stiu de nicio urmarire penala impotriva mea. :O

Judecatoria la care va avea loc procesul se afla la 300 de km de domiciliul meu.#-o

Ce ma puteti sfatui? Sa ma adresez unui avocat?
Va multumesc anticipat pentru tot.
Si nu exista un termen?
Adica eu am cumparat acum 15 ani o casa si poate cineva sa vina si peste 20 de ani sa zica ca strabunicii lui au stat in acea casa acuma 80 de ani?
Mi se pare chiar absurd, ca cineva sa vina sa se juduce cu mine din moment ce eu am cumparat imobilul cu buna credinta fara sa sa stiu ca exista mostenitori (bunicii mei au stat 50 de ani in casa si nici ei nu stiau de existenta mostenitorilor).
Nu exista un termen limita pana la care se poate ataca un contract de vanzare cumparare?
Si care este baza legala?
Multumesc.
Buna seara.
Ma adresez celor prezenti pe forum pentru a cere un prim sfat.
Am cumparat o casa de la stat (impreuna cu terenul de sub casa plus un metru imprejur) in anul 2001, dar terenul aferent nu s-a putut putut cumpara la momentul respectiv si am tot amanat cumpararea terenului (folosindu-l intre timp in chirie de la primarie).
Anul acesta am aflat ca mostenitorii casei si a terenului aferent au intentat proces impotriva primariei pentru retrocedarea terenului si totodata si al casei cumparate de noi.
Iar acum cateva zile judecatoria s-a pronuntat in acest caz si a decis retrocedarea terenului de langa casa noastra mostenitorilor fostilor proprietari.

Intrebarea mea ar fi in cazul in care am dori sa cumparam terenul care ar fi abordarea potrivita in acest caz?Sa abordam un avocat si prin dansul sa contactam proprietarii noi? Sa ne adresam primariei? Sau se ne adresam direct noilor proprietari?
Si cam cat dureaza de la pronuntarea sentintei pana la momentul in care proporietarii isi vor intra in drepturi?

Va multumesc anticipat pentru raspuns si pentru ajutor.