avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate bakita

Activitate bakita

adema1980 , s ar putea sa fie vorba mai degraba de 100 de vector... am intelesc acum , am mai citit pe net , de este adevarat nu i totuna... dar asta nu e scad in 27 oct.2014!!!
inainte asta cu vectorul se depunea in primele 3 luni ale anului sau daca se modifica ceva in firma...
chiar intru in ceata ... si trebuie sa ii completez totusi declaratiile, sa meraga acolo si sa intrebe... si poate or vedea si ei ca bunavointa exista... si o dumireste... oricum mi se pare atat de alambicata... fiscalitatea asta...

iti multumesc si o seara buna , va tin la curent ca si eu sunt curioasa!
rusadina , multumesc pentru raspuns! aseara mi-a aratat notificarea si din exprimarea lor celor de la anaf , am inteles decl tva si profit nu figureaza ca fiind depuse la ei.
dar acum cscriind tie, mi-a venit o idee, merg la ea acasa si ii cer dosarul cu firma si vad despre ce e vorba ce anume exact de declaratii trebuie sa depun, ce a depus inainte asta o sa ii fac si eu acum la calulator la ea!!
am citit ca tv ul trebuie depus trimiestrial, iar profitul... mai citesc!! s ar putea sa fie trecuta la mico...

iar cu firma inactiva... cred ca ai mare dreptate .. dar si aici trebuie depuse o data la 6 luni declaratii??? parca asa stiam odata...

iar cu nedepunearea declaratiilor hartia se referea la perioada iulie aug. sept.2014 si au termen de scadenta 27 oct.2014.. - --- 25 oct vad in calendar ca a picat sambata... !! deci hartia se refera doar la trim 3.

nu cred ca are semnatura digitala??!!!! asta inseamna ca trebuie sa se duca cu stik la finante??
multumesc din suflet!!! o zi frumoasa sa aveti si numai bine!!

buna seara,
as dori sa stiu pentru in SRL fara activitate - de ani buni; fiscul a trimis acasa o notificare pentru nedepunerea in termen a del. tva si decl de impozit profit. acestea trebuiau depuse p[ana in data de 27.10.2014.- spun ei.

acum chiar in intarziere le completez cu sume 0 la decl.300 de tva si la decl de pofit ce cod aleg?
se depun doar pe format hartie la ghiseu ? odata se depuneau pe discketa , acum nu mai sunt calculatoarele prevazute , cum se procedeaza???
va multumesc frumos pentru raspunsuri, e firma unei prietene si nu vreau sa o dezamagesc... la serviciu lucrez intr o firma mare, avem bucatica noastra...si cam atat nu am tangenta cu fiscalitatea!! numai bine!!#-o
Răspuns la discuția Inchiriere locuinta
buna ziua! am ajuns intre timp si la finante acum imi este clar, asa cum ati spus si dvs.
mai ales ca m-au facut atenta la ce clauze sa punem in contract!!

va multumesc , am stabilit sa mi dea 165 eur sa mi ramana 135 , si a fost ok!!!
nu mi-a spus pe ce sistem sa merg, dar o sa l aleg pe cel forfetar cum a spus domul mai sus , probabil ca atunci cand trebuie sa completez delcaratia.

numai bine si ozi buna va doresc!!
buna seara!
ofer o locuita spre inchiriere si in baza contractului incheiat intre mine(proprietar) si chirias, trebuie sa merg cu el la adm. financiara, as dori sa stiu ce am de plata, pentru suma de 150 eur lunar. mentionez ca lucrez la o firma de stat , ca atare acest venit se considera peste salariul lunar. cheltuilelile cu asociatia si factura de energie se deduc sau le plateste chiriasul? adica mie personal imi raman macar 130 eur? mai citesc pe aici ca mai trebuie si cass - 5,5%, si la ce sistem de impozitare sa optez real sau forfetar referitor la decl 220? va multumesc mult , o seara buna !

va multumesc mult