avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere locuinta

buna seara!
ofer o locuita spre inchiriere si in baza contractului incheiat intre mine(proprietar) si chirias, trebuie sa merg cu el la adm. financiara, as dori sa stiu ce am de plata, pentru suma de 150 eur lunar. mentionez ca lucrez la o firma de stat , ca atare acest venit se considera peste salariul lunar. cheltuilelile cu asociatia si factura de energie se deduc sau le plateste chiriasul? adica mie personal imi raman macar 130 eur? mai citesc pe aici ca mai trebuie si cass - 5,5%, si la ce sistem de impozitare sa optez real sau forfetar referitor la decl 220? va multumesc mult , o seara buna !

va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: bakita , utilizator 11:45, 15 Septembrie 2014
Se plateste 16% impozit si 5,5% C.A.S.S. In total 21,5%.

Daca ati stabilit asa in contractul de inchiriere, chiriasul plateste intretinerea proprietatii.

Va recomand impozitarea in sistem forfetar, unde se aplica o reducere de 25% inainte de a se face impozitarea.
In contractulde locvatiune prevedeti clauze concrete cu drepturi,obligatii,conditii reziliere,
garantie
In perioada de inchiriere toate obligatile de intretinere catre asociatia de proprietari intra in sarcina chiriasului
buna ziua! am ajuns intre timp si la finante acum imi este clar, asa cum ati spus si dvs.
mai ales ca m-au facut atenta la ce clauze sa punem in contract!!

va multumesc , am stabilit sa mi dea 165 eur sa mi ramana 135 , si a fost ok!!!
nu mi-a spus pe ce sistem sa merg, dar o sa l aleg pe cel forfetar cum a spus domul mai sus , probabil ca atunci cand trebuie sa completez delcaratia.

numai bine si ozi buna va doresc!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract intretinere apartament terentetalharu terentetalharu Buna ziua, Vreau sa închiriez un apartament cu 3 camere unei firme pentru 2 angajați. Chiria este de 350 euro/luna. Pentru întreținere vrea sa facem un ... (vezi toată discuția)
Plata contributie cass garleanu garleanu Doresc un raspuns competent la urmatoarea situatie:Proprietarul unui spatiu,incheie contract de comodat pentru acest spatiu cu propria-i firma. Firma sa ... (vezi toată discuția)
Contract vc apartament in baza decretului 61/1990 probleme radu allan radu allan Am cumparat un apartament de la o societate de stat. Contractul de vanzare cumparare a fost intocmit in octombrie 2006, in baza decretului nr. 61/1990, asadar ... (vezi toată discuția)