avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate crimxm

Activitate crimxm

Multumesc domnule avocaT !
Buna ziua,
Va rog sa ma informati, daca exista cumva vreo cale de atac ordinara sau extraordinara impotriva acestei solutii de netrimitere in judecata (din titlu).
Subs. am fost parte vatamata intr-o cauza penala si doresc sa stiu daca din experienta D-Voastre in practica judiciara, ati mai intalnit asemenea actiune in justitie, Incheierea in Camera de Consiliu fiind definitiva.
Asadar, daca mai pot actiona in vre un fel sau altul imp. acestei solutii, sau, ma indrept spre CEDO ?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
Domnule avocat, haide-ti sa exemplificam/dramatizam un caz :
Merg pe strada linistit. La un moment dat, imi da unu" o bata in cap, si-mi fura ceasul de la mana. Ma duc la politie si depun plangere pentru talharie.
Acum :
Politistul judiciar care preia cazul si care-mi ia declaratia preliminara nu trimite cauza/dosarul la parchet pentru numar unic si, o indeasa sub birou, ca sa nu-si faca de treaba. Considera ca, capul spart merge cusut cu ata alba si uns cu alifie iar prejudiciul, ceasul, nu face mai mult de 300 de lei...
Astfel, dosarul treneaza la politie 2 ani, fara niciun act de cercetare penala, fara nicio consecinta pentru talhar, etc.
Eu raman insa, cu bata-n cap si fara ceas, iar talharul cu ceasu".

intrebare :
"Care este temeiul legal (m-ar interesa articolul) de care ma pot prevala pentru o plangere penala indrepta impotriva o.c.p. pentru necomunicarea la parchet a unei plangeri inregistrate la politie". ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
Eu nu fac nicio confuzie... Am proprietatea cuvintelor.
Dupa cum cunoastem, o plangere, poate fi inregistrata la sectia de politie sau direct la parchet.
Reformulez intrebarea :
"Care este temeiul legal (m-ar interesa articolul) de care ma pot prevala pentru o plangere penala indrepta impotriva o.c.p. pentru necomunicarea la parchet a unei plangeri inregistrate la politie".

Multumesc !
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
Nu. Nu am avut interes, deoarece plangerea a fost facuta in cadrul procesului de cercetare penala dupa ce am luat la cunostinta de depozitiile martorului (copiere dos.). Am depus-o la o.c.p. care instrumenta dosarul, cu certitudinea ca acesta din urma o va trimite la parchet si, isi va urma cursul normal. Consider ca era obligatia o.c.p. sa trimita sesizarea la parchet, sau, sa intocmeasca un act, un referat, un raport...un.. ceva. Orice.
Intrebarea era domnule avocat, fara lipsa de respect, "care este temeiul legal (m-ar interesa articolul) de care ma pot prevala pentru o eventuala plangere penala pe care o voi indrepta impotriva o.c.p. care a instrumentat cazul pentru necomunicarea/neanregistrarea la parchet a acestei plangeri in 48 de ore rap. la art. 337 cpp"
-abuz in sv./neglijenta;
- favorizarea faptuitorului; sau,
exista altceva sau un alt mod prin prin care pot sa-l trag la raspundere penala, intrucat aceasta fapata, printre altele (nepunerea in executare a unei Hot. Jud. destul de complexa), mi-a provocat un prejudiciu material in dreptul proprietatii personale ?

Va multumesc pentru atentia acordata !
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
Chiar nu stie nimeni?
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
in anul 2017, luna decembrie
Răspuns la discuția Plangerea penala impotriva o.c.p.
Da. Asa este.
In timpul procesului de cercetare penala, am constatat ca unul din martori a facut unele declaratii mincinoase care au avantajat faptuitorul in relatia cu organele judiciare, motiv pentru cera am facut o plangere penala impotriva acestuia, pe care am depus-o prin registratura Politiei in care se desfasoara u.p. in atentia o.c.p. care cerceta dosarul.
Problema este ca acest organ de cercetare penala a tinut-o ascuns, nu a transmis-o mai departe Parchetului asa cum era legal (zic), iar instanta s-a pronuntat in camera preliminara fara sa cunoasca aceasta plangere/inscris.
Va rog sa-mi comunicati, care este temeiul legal (m-ar interesa articolul) de care ma pot prevala pentru o eventuala plangere penala pe care o voi indrepta impotriva o.c.p. care a instrumentat cazul pentru necomunicarea/neanregistrarea la parchet a acestei plangeri in 48 de ore rap. la art. 337 cpp

Va multumesc anticipat !
Fals material in inscrisuri oficiale, fals in declaratii, fals intelectual (este expert tehnic judiciar - func. public).
Iar, prin Dispozitia sa, instanta i-a spus exact ce trebuie sa faca organului. Pe puncte.
Exact ce am solicitat prin plangerea imp. sol. de clasare. Totodata, a dispus anularea Ordonantelor procurorilor.
In cadrul audierii nu am avut avocat, intrucat am fost sunat de organ si invitat la sectia de pol., pentru a indica inscrisurile defaimate si obiective in vederea exp. tehnice grafice. Ceeace nu s-a intamplat.
Nu am considerat ca este nevoie de av., deoarece am in domeniu de activitate si expertize.
Daca consideram ca este nevoie de av., puneam Stop si il chemam de urgenta.

Multumesc!