avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaFolea

Activitate AndreeaFolea

Multumesc frumos!
Multumesc foarte mult!
Daca totusi am numit un cenzor, la sfarsit de an cand se depune bilantul este obligatoriu raportul cenzorului chiar daca suntem doar 4 membri deocamdata? Sau raportul se face doar dupa ce s-au depasit 15 membri?
Logica mea imi spune ca atata timp cat am numit un cenzor, deci el exista, trebuie sa existe si acel raport, nu? Poti sa ai cenzor numit si sa nu apelezi la serviciile lui pentru ca sunt putini membri si nu e obligatoriu? sau atata timp cat ai numit cenzor esti obligat sa apelezi la el pentru raport?
In momentul depunerii dosarului de infiintare la judecatorie este nevoie de vreun aviz din partea ANST la dosar? Pe cateva site-uri apare ca doar federatiile si ligile profesioniste au nevoie de aviz, insa am gasit un site (al Dir Jud de tineret si sport Cluj) in care apare si pentru cluburile sportive. In OG 26/2000 nu se mentioneaza vreun aviz si as vrea sa stiu pentru ca dorim sa depunem la judecatorie dosarul pe care il consideram complet fara acest aviz ANST de care am aflat intamplator..

Multumesc frumos anticipat!
1. Pentru infiintarea unei asociatii club sportiv cu 4 membri fondatori este necesara mentionarea in statut/act constitutiv si a organelor de control - cenzor. Pentru ca suntem la inceput, putem mentiona in statut doar faptul ca activitatea de control va fi exercitata de un membru ales/numit de AdGen/ConsDir care nu face parte din ConsDir si ca, in cazul in care situatia o cere, AdGen/ConsDir va alege/numi un cenzor din afara asociatiei? Nu am vrea sa mentionam in statut nume si date de identificare pentru cenzor pentru ca am inteles ca orice modificare ulterioara se face cu act aditional la judecatorie si dorim sa evitam complicatii. Este obligatorie mentionarea numelui si datelor cenzorului?

2. Noi ne-am gandit ca deocamdata activitatea de cenzor o poate desfasura cel de-al patrulea membru fondator care nu va face parte din ConsDir, insa nu este expert contabil/contabil autorizat; este obligatoriu sa fie expert contabil/contabil autorizat? Poate semna raportul anual daca nu este expert contabil/contabil autorizat?

2. In cazul in care asociatia depaseste la un moment dat 15 membri si devine obligatoriu pentru asociatie cenzorul si raportul acestuia la final de an, cenzorul trebuie sa fie obligatoriu expert contabil/contabil autorizat? Poate semna raportul anual daca nu este expert contabil/contabil autorizat?

Am inteles ca trebuie un expert contabil in cadrul comisiei de cenzori daca asociatia depaseste 100 de membri, insa nu imi este clar daca cenzorul trebuie sa fie expert contabil/contabil autorizat in cazul in care asociatia are sub 15 membri si in situatia in care asociatia are 15-99 membri?


Multumesc frumos anticipat!