avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate marianaflore

Activitate marianaflore

In cazul unei reabilitari termice la un bloc, daca se constata ca exista vreun balcon la parter construit fara autorizatie se mai anvelopeaza blocul?
Intr-un astfel de caz, ce risca proprietarii? Sau ce ar putea face acestia pentru a aduce in legalitate constructia balconului?
Buna dimineata,

Cererea de recurs indreptata impotriva incheierii de indreptare erori materiale se judeca in camera de consiliu sau in sedinta publica?
Eroarea materiala din dispozitiv atunci cand se regaseste si in minuta poate fi indreptata daca se probeaza cu documente din dosar ca este o indubitabila eroare materiala?
Buna seara,

Cererea de recurs indreptata impotriva incheierii de indreptare erori materiale se judeca in camera de consiliu sau in sedinta publica?
Se redacteaza in contradictoriu cu paratul sau se trec doar datele persoanei care introduce recursul si faptul ca declara recurs?

Va multumesc
La prima instanta, am asteptat aproximativ 8 luni pana la redactarea hotararii desi am depus cerere de urgentare a hotararii.
Fara redactarea deciziei Curtii nu pot solicita legalizarea sentintei tribunalului?
Ma gandesc ca ar trebui sa fie suficienta sentinta tribunalului pentru restituire, mai ales ca decizia Curtii este doar in sensul respingerii recursului paratei ca nefondat.
Inainte sa ma adresez unui executor judecatoresc pentru recuperarea banilor nu trebuie sa depun la acea institutie cerere de restituire a platii nedatorate?
Nu am solicitat daune reprezentand dobanda legala pana la plata efectiva. Nu pot face acum actiune separata in acest sens pentru daune materiale/morale?
Buna seara,
Am o nelamurire referitoare la o situatie concreta, respectiv o cauza care s-a solutionat la Tribunal printr-o sentinta ce a fost atacata cu recurs la Curtea de Apel, care a respins recursul ca nefondat, decizia fiind definitiva.
Am nevoie de legalizarea hotararii pentru a putea recupera bani de la o institutie ale carei decizii de impunere au fost anulate prin acea hotarare.
Cum se procedeaza?
Trebuie neaparat sa astept redactarea Deciziei Curtii de Apel? Pe aceea trebuie sa o legalizez sau pe aceea a Tribunalului?
Daca trebuie pe aceea a Tribunalului, pot solicita legalizarea inainte sa vina redactarea Deciziei Curtii prin care, recursul fiind respins ca nefondat, a ramas definitiva? Unde trebuie sa ma adresez?
Va rog frumos sa ma indrumati si va multumesc.
Buna ziua,

am primit titlul executoriu de la organul fiscal insa in cuprinsul titlului executoriu este trecut gresit numarul deciziei de impunere prin care s-a individualizat presupusul debit (titlu de creanta a fost contestat in instanta). de asemenea, a fost trecut gresit si tipul de obligatie fiscala adica in loc de venituri din tranzactii imobiliare din patrimoniul personal scrie venituri din activitati independente insa sumele corespund.
acestea sunt suficiente motive pentru a introduce contestatie impotriva titlului executoriu conform art 260 si 261 din Legea 207/2015?
sau apreciati ca dat fiind cnp-ul corect trecut si sumele care corespund cu cele din titlul de creanta ar fi mai bine sa achit sumele si sa incerc sa le recuperez in caz de solutionare favorabila a procesului intentat impotriva deciziilor de impunere?
care este sfatul dvs?
va rog frumos sa ma ajutati cu un rasp si va multumesc.
Cum trebuie sa arate un recurs indreptat impotriva unei fraze din considerentele sentintei in materie de contencios administrativ atunci cand nu indrepti recursul si impotriva dispozitivului?
In speta mea, sunt multumita de dispozitiv, de solutia data insa in considerente se apreciaza ca daca legea ar fi fost clara, precisa, previzibila s-ar putea accepta ca decizia de impunere in speta ar putea fi legala, ori impotriva acestei fraze as vrea sa fac recurs pentru ca legea instituia o exceptie care ar fi facut sa nu fie legala decizia respectiva nici daca legea era clara, precisa , previzibila si nu vreau ca aceasta fraza sa capete autoritate de lucru judecat.
Va multumesc
Imi puteti spune, va rog, daca este valabila o sentinta in cazul in care in dispozitiv sunt trecute doar numele partilor (reclamant/parat) nu si celelalte date de identificare (respectiv adresa,CNP)?
Sau se considera omisiune si poate fi solicitata adaugarea acestor elemente (omise) pe calea indreptarii erorii materiale?
Cu privire la aceeasi sentinta, se pot face mai multe cereri de indreptare erori materiale la date diferite? (in cazul in care se descopera ulterior alte erori sau omisiuni)
Multumesc
Cand este bine sa se faca cerere de indreptare a erorilor materiale din sentinta civila de fond? Inainte de judecarea recursului sau dupa judecarea recursului? Neindreptarea erorilor inainte de recurs poate afecta decizia instantei de recurs?
Multumesc
Buna ziua,

Am intampinat urmatoarea problema: in considerentele sentintei civile, imediat dupa ce scrie : "analizand actele si lucrarile dosarului, tribunalul retine urmatoarele" este trecuta o fraza care contine un nume strain de cauza si niste date straine de cauza. Dupa aceasta fraza explicatiile sunt corect date in legatura cu cauza dedusa judecatii (probabil prima fraza au copiat-o gresit la redactare dintr-un alt dosar cu obiect similar, cu numele altui reclamant din alta cauza).
Ce trebuie sa fac in acest caz si in cat timp trebuie sa ma adresez instantei?
Multumesc anticipat :)