avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Amalia_E

Activitate Amalia_E

Nu inteleg de ce legea nu prevede nimic in acest sens.

Se presupune ca un copil trebuie sa beneficieze de 25% din veniturile parintelui...daca parintele are 2000 RON salar si credite de 1000, ii mai raman practic 1000 RON lunar pentru el si intretinerea copilului. Nu ar fi logic ca cei 25% sa se calculeze din 1000 RON? Altfel, in concordanta cu legea, in acest caz, parintele obligat la intretinere are de platit o pensie alimentara de 500 RON si, scazand si creditul de 1000 RON, ii mai ramn FIX 500 de RON pentru mancare si intretinere.

Si ce ii ramane de facut bietului om (barbat/femeie)...sa renunte la creditul bancar pentru simplul fapt ca legea e aiurea? Eu una nu vad alta solutie (cel putin in exemplul pe care l-am dat). Daca ai si un credit de aproape 50% din salar si pensia ti se calculeaza 25% din salarul fara credit, iti mai ramane foarte putin.

Evident, alta ar fi situatia daca creditul s-ar fi contractat dupa stabilirae pensiei (ca motiv clar de a micsora pensia copilului)...dar cand exista un credit pe numele parintelui inainte, nu cred ca poate fi rea vointa, nu?
(intamplator cunosc un caz asemanator).
Mi-am incheiat studiile anul acesta in iunie dar fara a-mi sustine lucrarea de licenta.

1. Pot sa beneficiez de ajutor de somaj pana in momentul in care am sa ma angajez?

2. De ce acte e nevoie pentru intocmirea dosarului de somaj?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Nelamuriri
Inca ceva : La "inregistrat in data de" ar trebui sa fie data la care s-a introdus actiunea de divort,nu-i asa?

Multumesc
Răspuns la discuția Nelamuriri
Scuze pt ca v-am X-(....Era important pentru mine sa stiu daca un proces introdus anul asta si in derulare se trece sau nu pe site. :D

In functie de rezultatul cautarii, vor avea loc niste discutii foarte serioase, si de aceea voiam sa fiu sigura de siguranta oferita de acest site.
Daca imi spuneti ca site-ul este tocmai pentru afisarea termenelor, este clar ca sunt publicate toate procesele. Iar daca un proces nu exista pe site, inseamna ca nu exista nici la judecatorie, nu?

Multumesc ca m-ati lamurit si scuze inca o data daca am fost prea insistenta.:D
Răspuns la discuția Nelamuriri
Ma scuzati ca insist atat de mult dar e foarte important sa stiu daca exista procesul "x" sau nu...foarte important.

Astfel,sa inteleg ca o actiune de divort "X" introdusa in sa zicem 15 februarie 2007, cu o prima infatisare in 15 martie si o a doua infatisare in 15 aprilie...va aparea acolo in liste? Chiar daca in 15 aprilie a suferit o amanare?

Scuzati-ma va rog daca insist prea mult dar,cum va spuneam,e foarte important :D
Răspuns la discuția Nelamuriri
Acuma sincer nu stiu ce sa mai cred.

Lamuriti-ma si pe mine pentru ca e foarte,foarte important. Poate un avocat care are procese ar putea sa se uite si sa vada daca sunt trecute acolo si procesele de divort in derulare.
Ma intereseaza un proces de divort care a avut o prima infatisare, chiar 2 infatisari dar inca nu este finalizat,inca nu au fost audiati martorii.

Help plizzz:D
Răspuns la discuția Nelamuriri
Din pacate,pe adresa respectiva sunt doar procesele de fond (finalizate)...pe mine ma interesa un proces intitiat sau in curs de dezvoltare. Oricum, multumesc.
Răspuns la discuția Nelamuriri
gata. cred ca merge cu explorer. Si sunteti sigur ca sunt actualizate datele,nu?

si pt proces de divort,trebuei sa am uit la sectia civil,nu?

si oricum,daca ii dau "cauta" imi va gasi orice dosar cu numele respectiv.?
Răspuns la discuția Nelamuriri
da. Initial am crezut ca asta e,nu exista dosarul

dar apoi am incercat sa caut un nume care l-am vazut acolo. Si tot asa...rezulta ca nu exista nici o cautare cu acel nume (desi eu vazusem dosarul anterior)

Voi incerca cu internet explorer,poate e din cauza ca folosesc mozilla, nu stiu...dar m-am cam uitat rand la rand dosarele din ziua x si nu gasesc X-(
Răspuns la discuția Nelamuriri
[ link extern ] .

Este sigur acest posrtal? Sunt inregistrarile la zi?

E foarteee important sa stiu sigur de existenta unui anumit dosar. Din pacate nu am decat nume si o data presupusa. Nu stiu un numar de dosar.