avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara-venituri grevate de retineri pt. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara-venituri grevate de retineri pt. rate banci

va rog sa-mi spuneti daca la calcularea pensiei de intretinere se va tine seama ca veniturile mele sunt grevate de plata unor imprumuturi la banci pentru plata unor bunuri proprii, deci in speta, daca valoarea ratelor, care este cam 50% din venit, va fi scazuta la valoarea din care se va calcula pensia alimentara.
Raspuns: nu! Valoarea ratelor nu se scade din venitul in functie de care se stabileste pensia alimentara.
Nu inteleg de ce legea nu prevede nimic in acest sens.

Se presupune ca un copil trebuie sa beneficieze de 25% din veniturile parintelui...daca parintele are 2000 RON salar si credite de 1000, ii mai raman practic 1000 RON lunar pentru el si intretinerea copilului. Nu ar fi logic ca cei 25% sa se calculeze din 1000 RON? Altfel, in concordanta cu legea, in acest caz, parintele obligat la intretinere are de platit o pensie alimentara de 500 RON si, scazand si creditul de 1000 RON, ii mai ramn FIX 500 de RON pentru mancare si intretinere.

Si ce ii ramane de facut bietului om (barbat/femeie)...sa renunte la creditul bancar pentru simplul fapt ca legea e aiurea? Eu una nu vad alta solutie (cel putin in exemplul pe care l-am dat). Daca ai si un credit de aproape 50% din salar si pensia ti se calculeaza 25% din salarul fara credit, iti mai ramane foarte putin.

Evident, alta ar fi situatia daca creditul s-ar fi contractat dupa stabilirae pensiei (ca motiv clar de a micsora pensia copilului)...dar cand exista un credit pe numele parintelui inainte, nu cred ca poate fi rea vointa, nu?
(intamplator cunosc un caz asemanator).
Legea nu distinge. Intretinerea copilului este obligatorie prin lege. Daca dvs. ati facut credite la banca in valoare de 1/2 din salariu nu are nicio importanta. Minorului(ilor) ii datorati intretinere. Daca acesta ar fi fost in ingrijirea dvs. ce-ati fi facut? L-ati fi lasat fara hrana si toate celelalte pt. ca aveti credite? Daca legea ar tine cont de imprejurarea ca dvs. aveti grevat jumatate din salariu, reaua-credinta ar fi la ordinea zilei.
Legea este veche dar totusi daca ar prevedea ca parintele poate beneficia de scaderea pensiei in functie de ratele la banca ar putea fi fraudate cu usurinta drepturile si interesele minorului.
Fara a contesta utilitatea informatiilor generale, este totusi bine sa consultati un avocat intr-un mediu privat pentru a va putea cunoaste mai bine si drepturile dvs in situatiile concrete care se pot ivi.

avocat Claudiu Lascoschi
Intr-adevar poate unele dintre raspunsuri contin si o tenta umana, nu numai juridica. Noi nu judecam persoanele care solicita un sfat, o parere pe acest forum.

Legea este veche - asa cum a sustinut un coleg mai sus - , nu avem ce solutie sa dam in afara legii. La stabilirea pensiei alimentare se tine cont numai de veniturile cu caracter permanent ale parintelui caruia nu i s-a incredintat copilul. De asemenea, instanta va lua in considerare la stabilirea cuantumului pensiei numai faptul daca acesta mai are in intretinere si alte persoane.

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara cerere de marire emiliocoresi emiliocoresi Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.In cazul cererii d emarire a pensiei alimentare se ia in consideratie ca salariu este ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie alimentara adam adam Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca este normal calculata o pensie alimentara in suma de peste 40% din venitul net lunar. Din cate stiu eu, aceasta poate fi ... (vezi toată discuția)
Cat la suta din venit pensie alimentara ptr copil van_gabriel2003 van_gabriel2003 Doresc sa stiu cat la suta din venit(cel net sau cel brut?) plateste un parinte alimentatie ptr un copil!Se tine cont si de cheltuielile pe care le are acel ... (vezi toată discuția)