avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate consul_costi

Activitate consul_costi

Discuție Taxa de mediu
Am si eu o intrebare:
Conform ORDIN-lui nr. 149 din 18 februarie 2019
privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului mediului şi gospodăririi
apelor nr. 578/2006 pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contribuţiilor şi taxelor
datorate la Fondul pentru mediu la art 21 alin(1) litera a) se spune ca: "operatorilor economici care introduc pe piaţa naţională produse ambalate, operatorilor economici
care importă/ achiziţionează intracomunitar produse ambalate pentru utilizare/consum propriu,
responsabili pentru deşeurile generate de ambalajele primare, secundare şi terţiare folosite pentru
ambalarea produselor lor, cu excepţia ambalajelor de desfacere care sunt folosite pentru ambalarea, la
locul de vânzare, a produselor;"
Concret am un magazinas de incaltaminte si import produsele ambalate in bax-uri care contin cutii in care se afla incaltaminte. Inteleg ca bax-urile trebuie sa la cantaresc si sa le declar iar cutiile de incaltaminte ce le folosesc la depozitarea lor in magazin nu au legatura cu aceasta declaratie si taxa de 2 lei per kg?
Banuiesc ca a facut sesizarea pe site-urile institutiilor completand formularele cu datele mele personale. Eu am primit prin mandat postal raspunsuri la aceste sesizari.
In cazul in care sesizez institutiile respective ca plangerea nu e formulata de mine, acestea din urma nu au obligatia sa sesizeze la randul lor organele abilitate sa cerceteze astfel de cazuri?
O persoana care face o sesizare la institutiile de stat, ANAF, ITM, cu datele personale ale altei pesoane ce risca?
Daca mai faci o firma de import export in Bulgaria si exporti apoi marfa (cu adaos) in Romania,firmei tale vechi permitindu-i un castig cat sa-si acopere cheltuielile mai ai acele dezavantaje enuntate de consultanti privind dubla impozitare?