avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa de mediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa de mediu

Am si eu o intrebare:
Conform ORDIN-lui nr. 149 din 18 februarie 2019
privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului mediului şi gospodăririi
apelor nr. 578/2006 pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contribuţiilor şi taxelor
datorate la Fondul pentru mediu la art 21 alin(1) litera a) se spune ca: "operatorilor economici care introduc pe piaţa naţională produse ambalate, operatorilor economici
care importă/ achiziţionează intracomunitar produse ambalate pentru utilizare/consum propriu,
responsabili pentru deşeurile generate de ambalajele primare, secundare şi terţiare folosite pentru
ambalarea produselor lor, cu excepţia ambalajelor de desfacere care sunt folosite pentru ambalarea, la
locul de vânzare, a produselor;"
Concret am un magazinas de incaltaminte si import produsele ambalate in bax-uri care contin cutii in care se afla incaltaminte. Inteleg ca bax-urile trebuie sa la cantaresc si sa le declar iar cutiile de incaltaminte ce le folosesc la depozitarea lor in magazin nu au legatura cu aceasta declaratie si taxa de 2 lei per kg?

Alte discuții în legătură

Taxa pe ambalaje de desfacere hipland hipland Buna, importam pung pentru panificatii. Desfacere, ambalare paine, crornuri a.m.d. Cum se calcueaza \"ecotaxa\"? Se plateste ecotaxa?#-o (vezi toată discuția)
Legea 249/2015 privind modalitatea de gestionare a ambalajelor si a deseurilor de ambalaje 2015P 2015P Lucrez intr-o companie nationala, cu activitate in industia chimica. Am separat ca, in urma aparitiei legi 249/2015 privind modalitatea de gestionare a ... (vezi toată discuția)
Declarare ambalaje importator marfuri carmenbn carmenbn O SC importa consumabile sanitare.Ele vin ambalate in cutii de carton, care nu se distrug sau arunca, ci se folosesc mai departe pt.a le trimite clientilor (cu ... (vezi toată discuția)