avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate Radu_Lucian

Activitate Radu_Lucian

Buna ziua,

Pot sa amenajez locul pentru fumat pe balcon, daca acesta nu este inchis?
mulțumesc frumos pentru informații!
Buna seara,
Am infiintat de curand o asociatie non-ptofit ce are ca scop sa ofere cursuri, experiente practice si sa incurajezee tinerii sa participe activ in viata societatii. Insa am intampinat cateva probleme:
1. Avand in vedere ca la Finante nu m-au intrebat daca vreau sau nu sa fiu platitor de TVA, nu stiu daca asociatia este platitoare de TVA sau nu. Exista o lege in acest sens?
Profit de aceasta ocaziei si va rog sa ma mai ajutati in urmatoarele probleme.

2. Atunci cand primesc donatii tai chitanta? Ce impozite si taxe platesc pentru banii intrati in asociatie?

3. Ce metoda sa aplic atunci cand vreau sa contractez un lector? contract privind dreptul de autor, contract de munca, contract civil sau contract de comicion?
Răspuns la discuția Lucrator desemnat
Multumesc frumos, pentru raspunsuri, imi sunt de un real folos!
Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu numirea lucratorului desemnat, legea spune ca trebuie sa fie angajat cu norma intreaga, dar nu specifica daca trebuie sa se ocupe doar cu partea de prevenire si protectie, asadar lucratorul desemnat poate fi un lucrator care lucreaza cu norma intreaga pe post de tehnician si sa se ocupe si de SSM?

Art. 23. - (1) Serviciul intern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care indeplinesc cel putin cerintele prevazute la art. 49 sau prevederile art. 511 si, dupa caz, alti lucratori.
(2) Conducatorul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa indeplineasca cerintele prevazute la art. 50 sau prevederile art. 511 lit. b).
(3) Incepand cu data de 1 iulie 2011, serviciul intern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care au contract individual de munca cu norma intreaga incheiat cu angajatorul.
Buna ziua,
Sunt membru fondator al unui ONG, in cazul in care vreau sa ma rup de acest ONG ce ar trebui sa fac si as vrea sa mai stiu daca trebuie modificat Statutul.
Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa fac un curs de perfectionare pentru a activa in domeniul securitatii si sanatatii in munca, dar nu stiu ce tip de curs e cel mai potrivit pentru a avea cat mai multe atributii pentru nivelul ocupational pe care il am de Tehnician Incercari Vehicule. Am absolvit un liceu tehnic cu profesia "Tehnician prelucrari mecanica".
Va multumeac!:)