avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters327384

Activitate ContSters327384

Doua amenzi penale , luate pentru diferite infractiuni , dau inchisoare cu executare ?
O amenda penala si o condamnare cu suspendare dau inchisoare cu suspendare?
Răspuns la discuția Detinere de material exploziv !
Deci , din cate stiu eu si prietenul aceasta persoana care a depus denunt anonim a depus denunt precum ca prietenul meu detine materiale pirotehnice . Dar anul acesta prietenul meu nu a folosit deloc petarde sau artificii .... Dar intradevar detine .
Ce infractiune ar fi ?
Doresc sa va zic despre o speta .
Un prieten de-al meu a cumparat pedarde si artificii . Si , se vehiculeaza ca l-a fi denuntat cineva ! Ce poate pati ? Sau poti denunta ca cineva detine petarde si artificii chiar daca tu doar suspectezi ? Sti doar ca a detinut si anii precedenti ?

Va multumesc frumos !
1. Am sesizat instanta competenta . AM sesizat instanta care trebuia sa judece in prima instanta cauza .
2. Eu , respectiv d-na avocat , cand ne-am prezentat , ne-am prezentat in SECTIA PENAL , judecandu-se atunci inaitea noastra doua cazul pe civil , dar atunci am intrat la banuieli si am intrebat si ni s-a zis ca judecatoarea este competenta si atat . Peste tot scria "PENAL'' , de unde sa stim noi ca nu e competenta ?
Discuție Contestatie
Buna seara !
Am probleme cu profesoara de romana ! Nu ma ''place'' pe mine deloc .
Am dat teza ieri la romana si azi ne-a adus notele . AM facut teza la 9 si mi-a dat 6 . Am comparat mai multe teze care luasera noe mai mari ca mine si toate erau mai slabe ca a mea .
Doresc si eu un art. din legea invatamantului care imi da dreptul sa cer recorectarea tezelor , deoarece au fost corectate in mod eronat , fara un barem stabilit , notele fiind date pe ochii frumosi !
Exista vreun art. din legea ca sa pot cere macar recorectarea tezei mele ?
Va multrumesc frumos domnule avocat ! nAm fost la DIICOT - Biroul Teriorial Olt , unde depusesem plangere acum 1 si jumatate . Am vorbit cu prim-procurorul si mi-a zis ca domnii prim-procurori si anume prim-procurorul Parchetului de pe Langa Judecatoria Caracal - cel care a dat solutia de clasare ... prim-procurorul Parchetului de pe Langa Tribunalul olt care a judecata contestatia de neincepere a urmarii penale ... respectiv judecatoarea care a solutionat contestatia sunt INCOMPETENTI ! Si mi-a zis ca au facu abuz in serviciu ! A spus ca fapta este de competenta DIICOT , ca plangerea mea , inregistrata la Postul de politie al Comunei Sprincenata trebuia trimisa in 48 de ore la ei .... A zis ca se incadreaza la art . 360 alin (1) si a zis ca s-ar putea si alin (3) [ nu stim deocamdata exact cum l-au spart ] ... si art. 362 NCP .nMi-a zis sa nu depun inca plangere impotriva prcurorilor si judecatoarei deoarece nu vor sa se afle ca ei au
Eu am depus contestatia corect " INSTANTEI CAREOA II REVENEA SA JUDECE DOSARUL IN PRIMA INSTANTA " .. Cu ce stri eu ca a ajuns dosarul la o judecaoare care judeca cazuri pe civil ?

Cat priveste despre motivare , am primito . SI tocmai asta ziceam , ca nu si-a declinat competenta . Tot aceeasi judecatoare a judecat cazul .
Si de ce l-a luat dumneaei ? Ea judecand cazul CIVILE nu PENALA ?
Daca dumneaei a luat dosarul , stric eu ? Eu am depus toata documentele prin fax . SI am rugat sa ajunga dosarul la judecatorul de camera preliminara , cui ii renea sa judece dosarul in prima instanta .
Cum poate sa spuna o judecatoarea ca " insa nimeni nu il opreste pe petent a depune plangere la DIICOT " dar da decizie finala definitiva ?

Sau

Cum poti intr-un paragraf sa zici ca fapta nu este o fapta penala si in paragraful urmator sa zica ca fapta nu este savarsita astfel incat prevede legea penal ?