avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate feriha

Activitate feriha

care este procedura de recuperare a unui prejudiciu , constatat de curtea de conturi si mentinut de instanta judecatoreasca, rezultat dintr-un contract incheiat intre institutia publica si o PFA, daca la momentul de fata PFA este desfiintat?
Se poate solicita o echilibrare a contractului de credit in franci, in conditiile in care este in executare silita?
precizez ca executarea s-a initiat de firma careia ii fusese cesionat contractul de credit de catre banca.
Răspuns la discuția executare silita
Nu restituie de buna voie.Ma intereseaza procedura de urmat.Daca se pot recupera prin emiterea somatiei de plata si a unui titlu executoriu cf. cod proc fiscala, sau este alta procedura.
care este procedura de recuperare de catre institutia publica, a unor sume reprezentand plati facute in baza unor contracte de prestari servicii incheiat intre o pfa si institutia publica?Recuperarea a fost dispusa de curtea de conturi.
As dori sa stiu daca se mai poate cere un nou certificat medico legal dupa clasarea dosarului de urmarire penala in in care, dupa primul certificat medico legal au mai intervenit investigatii medicale sii interventii chirurgicale.Daca s-ar putea si un model de cerere catre parchet....
Buna ziua.As dori sa ma sprijiniti cu un sfat in ce priveste certificatul medico legal emis in urma unui accident auto.In speta, in urma unui accident auto, victima a suferit vatamari corporale ce au necesitat potrivit certificatuluii medico legal intre 35 si 40 zile de ingrijiri medicale. Avand in vedere ca numarul este sub cele 90 zile necesare pentru incadrarea la infractiunea de vatamare corporala din culpa, dosarul a fost clasat la parchet., astfel ca autorul a ramas nesanctionat. Dupa 6 luni de la accident victima necesita in urma unor controale medicale o noua interventie chirurgicala, care de asemeni va necesita zile de ingrijiri medicale.Intrebarea mea este daca ar trebui ceruta o reexaminare a certificatului medico legal sau o contestatie la certifiicatul medico legal?
Stie cineva sa-mi spuna daca...
victimele unui accident rutier, cu paguba totala, care declara la politie ca nu are pretentii (nu face plangere penala) pierde dreptul de a solicita despagubiri de la autorul accidentului si de la firma de asigurare?
Se poate incheia un acord de mediere penala in care faptuitorul sa scape de dosarul penal , dar victima sa beneficieze totusi de repararea prejudiciului constand in daune materiale si morale, cheltuielile ce s-ar imputa cu spitalizarea?
Daca se intelege, material vorbind, cu autorul accidentului si nu depune plangere, mai poate beneficia si de despagubirea acordate de firma de asigurare?sau eventual diferenta dintre valoarea prejudiciului si suma acordata cu titlu de despagubire de catre autorul accidentului?
Buna ziua.As dori sa stiu, daca victimele vatamate intr-un accident rutier, se inteleg cu faptuitorul pentru plata pagubelor materiale si morale,in vederea clasarii dosarului penal, mai poate beneficia de despagubiri de la societatea de asigurare?
Prin decizia curtii de conturi s-a dispus recuperarea unor sume de bani de la doua societati, pentru care s-a considerat ca s-au facut plati fara acte justificative. in urma contestarii in instanta , institutia publica a pierdut. care este titlul executoriu care sta la baza executarii silite? decizia curtii de conturi sau decizia sau sentinta civila? care sunt pasii de urmat?
Răspuns la discuția executare silita
este legal sa-mi adauge penalitati de intarziere daca este inceputa procedura de executare silita?