avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate pantazie

Activitate pantazie

Răspuns la discuția Atacare mostenire + donatie
in urma casatoriei ndintre el si mama mea sunt unicul copil.

posibil ca tatal meu sa fii avut o relatie extraconjugala si sa fi avut un copil...

exista vreo metoda prin care pot sa aflu daca tatal meu mai are vreun copil in afara de mine, vreo arhiva care poate oferi acest lucru in urma unei cereri?

tatall meu este inca in viata, sustine ca nu, dar ceva ma face sa nu il cred.

in conditiile in care, dupa decesul sau, nu primesc nici o citatie, totul se prescrie?

va multumesc anticipat.
am mostenit de la parintii mei un apartament, o parte facandu-se printr-o mostenire, unul dintre parinti fffind decedat la data respectiva, cota parte 3/8, respectiv o donatie din partea celui ramas in viata, cota parte 5/8.

acest lucru a avut loc in urma cu 17 ani.

sunt, din cate stiu pana la ora actuala, mostenitor unic, fiind singurul copil la parinti.

as vrea sa stiu in conditiile in care, dupa decesul parintelui in viata va aparea un posibil mostenitor, copil nelegitim, ruda indreptatita, etc... ce sanse sunt ca donatia+mostenirea sa poata fii atacata dupa 17 ani? Cu ce sanse de reusita?

exista un termen de prescriere al acestei posibilitati de atac din partea tertilor?

poate fii atacata de un testament "potrivnic" al parintelui inca in viata?

va multumesc.
am incheiat un partaj de curant la notar intre mine si sotia mea, prin care ne-am impartit in cota aproximativ egala cele cateva buniri mobile avute...

intrebarea este daca in timp unul dintre parteneri mai poate avea si alte pretentii legate de partea revenita celuilalt? exista vreu termen dupa care orice revendicare nu mai poate fi ridicata.

va multumesc.
buna ziua

In ideea ca oricand se poate intampla ceva rau cu un membru al familiei, am deschis un cont la o banca in care s-au strans ceva bani provenind exclusiv di salariul meu virat de catre firma in cont, ceva depuneri, cate ceva de la parinti, bani din care nu s-a luat nuciodata. La sfatul unui avocat, in iminenta declansare a unei actiuni de divort am lichidat acest cont, intru-cat am considerat ca nu este bun partajabil, intentiile noastre de partaj fiind, ce am cumparat eu este al meu, ce ai cumparat tu este al tau, ce am pus banii amandoi este de impartit... cam asta ar urma sa se aiba loc in partajul amiabil... Intrebarile sunt:
1. daca divortul este la notar se poate sa se afle despre acest cont, existand secretul bancar in acest moment.
2. dupa terminarea partajului amiabil se mai poate deschide un altul judecatoresc.
3. exista vreo justificare ce poate fii adusa ca sa pot sa raman cu acesti bani.

Mentionez ca lichidarea a avut loc in perioada de dinaintea inceperii procedurii de divort.

va multumesc.