Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj vs conturi de economii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj vs conturi de economii

buna ziua

In ideea ca oricand se poate intampla ceva rau cu un membru al familiei, am deschis un cont la o banca in care s-au strans ceva bani provenind exclusiv di salariul meu virat de catre firma in cont, ceva depuneri, cate ceva de la parinti, bani din care nu s-a luat nuciodata. La sfatul unui avocat, in iminenta declansare a unei actiuni de divort am lichidat acest cont, intru-cat am considerat ca nu este bun partajabil, intentiile noastre de partaj fiind, ce am cumparat eu este al meu, ce ai cumparat tu este al tau, ce am pus banii amandoi este de impartit... cam asta ar urma sa se aiba loc in partajul amiabil... Intrebarile sunt:
1. daca divortul este la notar se poate sa se afle despre acest cont, existand secretul bancar in acest moment.
2. dupa terminarea partajului amiabil se mai poate deschide un altul judecatoresc.
3. exista vreo justificare ce poate fii adusa ca sa pot sa raman cu acesti bani.

Mentionez ca lichidarea a avut loc in perioada de dinaintea inceperii procedurii de divort.

va multumesc.
Important e daca partenerul stie de acest cont sau nu. Daca nu stie, nici nu are cum sa afle.
Daca afla, poate cere partajul banilor din cont in instanta, ar trebui sa stie cati sunt sau cati au fost, ceea ce iar e o problema daca nu are deja vreun extras de cont.