avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate badeadan

Activitate badeadan

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai complet : sotia mea,asistenta medicala trebuia sa iasa la pensie in luna oct 2016,la varsta de 60/5 ani ,stg complet de cotizare 3o/5 ani (ea avea stg complet de cotizare 39 ani) Nu a iesit, sefii ei prelungindu-i CM pana la 65 ani. Din motive de sanatate sotia vrea sa se pensioneze in luna septembrie 2018 (varsta 62/4 ani) dar i s-a spus ca acum trebuie sa-si dea demisia si sa parcurga si un preaviz (unitatea la care lucreaza nu face concedieri nicicolective nici individuale). Cum trebuie sa procedeze si daca se incadreaza pana la jumatatea lunii septembrie sa iasa la pensie . Multumesc
am inteles, multumesc
...formula de calcul a pensiei in noua lege a pensiilor este : Val. pensiei = nr. de puncte x VPR - val. punctului (de referinta) de pensie. VPR am inteles cum se calculeaza,dar ptr. calculul nr. de puncte se iau tot salariile brute lunare (sau nete) si salariile medii brute lunare (sau nete) raportate de INS, cf. legii 263/2010 ? (e o formula hibrid?) ptr ca daca legea noua se vrea pe principiul contributivitati 100% , atunci se ia val CAS virata lunar si atunci formula de calc. ptr. nr. de puncte se schimba, cred eu... Multumesc !
Răspuns la discuția impozitare pensii
Buna ziua,
Imi cer scuze ca adaug si aici rugamintea mea ,dar nu mai stiu la care din raspunsuri mai am continuitate si de accea am trimis la toate discutiile cu raspuns de pana acum ; rugamintea este sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul nr. de puncte din formula de calcul din noua lege a pensiilor. Noua lege a pensiilor se bazeaza pe principiul contributivitatii 100% .Formula de calcul este : Val. pensie = nr.puncte x VPR -val punctului de (pensie ) de referinta. Cum se calculeaza VPR am inteles ; nu am inteles cum se calculeaza nr. de puncte; se merge tot pe algoritmul legii 263/2010 cu salariile brute (sau nete-dupa caz ) lunare si salariile medii brute (sau nete, dupa caz ) lunare-raportate de INS ? Se calculeaza punctele lunare ca si pana acum ?Pentru ca daca se ia valoarea contributiei lunare CAS virata, atunci trebuie schimbata formula de calcul pentru nr. de puncte-cred eu . Multumesc !
Răspuns la discuția pensia partial anticipata
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema : noua lege a pensiilor se spune ca va fi 100%
pe principiul contributivitatii, iar formula de calcul va fi : Vai. pensie = nr. puncte x VPR (valoarea punctului de (pensie) de referinta).Pana aici am inteles. VPR am inteles cum se calculeaza ,dar nu stiu cum se calculeaza nr. de puncte. Se calculeaza tot cf. legii 263/2010 , cu salariul brut (sau net lunar-dupa caz) si cu salariul mediu brut (sau mediu net lunar -dupa caz ) raportat de INS ? Ptr ca daca se introduce principiul contributivitatii trebuie sa se ia in calcul contributia CAS retinuta si virata lunar si atunci ,cred eu , se schimba formula de calcul pentru nr. de puncte. Am inteles ca noua formula de calcul va fi folosita in 2021, dar mai spun ca noua lege a pensiilor va inra in vigoare la 01.01.2019...nu mai inteleg nimic. Multumesc
Buna ziua,
in formula de calcul din noua lege a pensiilor (val. pensiei = nr. de puncte x VPR ) nu am inteles cum se calculeaza nr. de puncte ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
In noua lege a pensiilor se sustine ca se respecta 100% principiul contributivitatii. Noua formula de calcul este: Vp= nr. puncte x VPR (val. punctului de referinta). Pana aici am inteles ! VPR am inteles cum se calculeaza dar nu spune nimeni (sau nu am vazut eu ) cum se calculeaza nr. de puncte ? Se calculeaza tot cf. legii nr.263/2010 luind in calcul salariile brute lunare si salariile medii brute raportate de INS ,sau se caculeaza luind in calcul contributiile CAS lunare ? Daca se iau in calcul contributiile CAS lunare (ultimul caz), care este formula de calcul a nr. de puncte ?

... probabil ca dvs. ati lut-o invers: ati inmultit punctajul (2,79715) cu salariul mediu brut 4449518 si v-a dat valoarea de calcul (venitul lunar asigurat sau ce-o mai fi ala...); credeam ca este o formula de alcul, un algoritm, ceva, cu care se calculeaza din venitul brut cu ceva deduceri , sau considerand un plafon maxim ptr anumite sume ...etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
....asta vream sa va trimit eu in completare la ceea ce v-am trimis; am gasit si eu aceasta suma intr-o alta situatie trimisa de CP Giurgiu (dar la mine ptr ambele luni este acceasi valoare = 12445 959,ma rog este mai putin important acest amanunt); nelamurirea si intrebarea mea este de unde a aparut aceasta valoare ? cum a fost calculata ? ptr ca vad ca si dvs. stiti de ea si mai apare si ptr alte luni : ex.luna 08/2002, venit brut 17028000,val de calcul 16746000,ptr luna 01/2003 venit brut =42164570, venit de calcu 34810000; iar de la jumatatea anului 2004, anul 2005 si urmatorii venitul brut = cu venitul de calcul...parca cineva s-ar fi plictisit sa mai calculeze ....CNPP Bucuresti a trecut numai salariile brute si nu a mai facut impartirile la salariul mediu brut lunar; a luat direct de la CP Giurgiu punctajul rezultat in modul in care v-am explicat si normal ies valori mai mici ale punctelor lunare...v-am spus, eu am fluturasii de salariu din acea perioada si venitul brut este egal cu baza de asig soc care a stat la baza calc contrib de asig sociale...
...si atunci eu cum pot sa fac? macar sa stiu cum se calculeaza concret venitul lunar asigurat (care este algoritmul de calacul ? ce se ia in calcul ,ce se scade ptr ca venitul asigurat este mai mic decit salariul brut ? si nu cred ca se ia in calcul cei 35%...etc)pentru salariul brut de 14662410 pe luna 08/2001 si 16719000 pe luna 09/2001 ptr ca salariul mediu brut 08/2001 este de 4449518 si punctajul lunar este de 2,79715 iar salariul mediu 09/2001 este de 4424024 iar punctajul lunar este de 2,81327 (foarte apropiate,nu? in conditiile in care numitorii sant diferiti mult si nu e corect) Mai ales ca incepind cu 2003 CP Giurgiu lasa baza de calcul a asig soc. egala cu salariul brut. De ce a facut asa ptr anii 2001 si 2002 ?