avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate MarcuCelcuArcu

Activitate MarcuCelcuArcu

Buna seara. Am postat aceasta problema in iulie, anul curent:

"In 2012, mama a fost pensionata anticipat, primind decizia de pensionare cu suma de bani pe care trebuie sa o incaseze lunar, dupa scaderea celor 45%.
Insa pana in luna mai, anul curent, a primit pensia intreaga, fara aplicarea penalizarii de 45%. O luna mai tarziu a primit de la casa de pensii somatie ca trebuie sa inapoieze suma incasata necuvenit si au inceput sa ii opreasca 30% din actuala pensie (la care s-a aplicat si penalizarea de 45%).
Este legala sanctiunea aceasta? Este aplicabila legea amnistiei, este vreo sansa de castig daca ii actioneaza in instanta? Intr-adevar, probabil trebuia sa ii anunte ca este ceva in neregula, dar pana la urma, nu a facut fals in declaratii/acte si nu le-a bagat mana in buzunar pentru aceste "incasari necuvenite". Nu trebuie sa plateasca cei care au gresit si nu au fost atenti?"

Mi-ati recomandat sa depunem o cerere catre casa de pensii pentru sistarea popririi si restituirea sumelor retinute. Asa am facut, am fost la Casa de Pensii si am completat o cerere tipizata pentru inapoierea sumelor in urma legii 125/2014, in urma careia am primit urmatoarul raspuns:
"Va facem cunoscut faptul ca prin art.1 alin.1 din Legea 125/2014 coroborat cu art. 7 din Normele de aplicare ale Legii 125/2014 sunt stabilite categoriile de debite care fac obiectul reglemantarii, iar debitul constatat in sarcina dvs. nu se incadreaza in prevederile legale mai sus mentionate."
Este posibil ca aceasta lege sa fie DOAR retroactiva? Deoarece, desi in somatia primita sunt stipulate toate "incasarile necuvenite" din anul 2012 pana la data in care a fost primita somatia, nu se recupereaza decat sumele incasate din luna septembrie 2014, pana in iunie anul curent.
Se mai poate face ceva in acest caz, pentru sistarea popririi?
Am primit si raspuns in urma cererii tipizate, depuse la Casa Judeteana de Pensii; unul nefavorabil.
"Va facem cunoscut faptul ca prin art.1 alin.1 din Legea 125/2014 coroborat cu art. 7 din Normele de aplicare ale Legii 125/2014 sunt stabilite categoriile de debite care fac obiectul reglemantarii, iar debitul constatat in sarcina dvs. nu se incadreaza in prevederile legale mai sus mentionate."

Deci nici incetarea popririi nu se realizeaza (ceea ce urmaream de fapt). Se mai poate face ceva in acest caz?
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine, dar mai ales pentru raspunsul in sine.
O zi frumoasa va doresc!

Constantin Purcarea.
Buna ziua,
In 2012, mama a fost pensionata anticipat, primind decizia de pensionare cu suma de bani pe care trebuie sa o incaseze lunar, dupa scaderea celor 45%.
Insa pana in luna mai, anul curent, a primit pensia intreaga, fara aplicarea penalizarii de 45%. O luna mai tarziu a primit de la casa de pensii somatie ca trebuie sa inapoieze suma incasata necuvenit si au inceput sa ii opreasca 30% din actuala pensie (la care s-a aplicat si penalizarea de 45%).
Este legala sanctiunea aceasta? Este aplicabila legea amnistiei, este vreo sansa de castig daca ii actioneaza in instanta? Intr-adevar, probabil trebuia sa ii anunte ca este ceva in neregula, dar pana la urma, nu a facut fals in declaratii/acte si nu le-a bagat mana in buzunar pentru aceste "incasari necuvenite". Nu trebuie sa plateasca cei care au gresit si nu au fost atenti?
Buna seara. Sunt un pacient cu transplant renal, care trebuia sa mearga la control o data la 2 luni. De la spitalul unde merg la control mi s-a spus ca nu se mai accepta copii dupa trimiterile de la medicul de familie (pana acum mergeam o data cu o copie, o data cu originalul), iar doctorul meu de familie imi spune ca nu poate (nu are voie) sa imi dea o trimitere mai devreme de 3 luni de la data emiterii ultimei trimiteri. Ceva nu se leaga. De la spital imi spun ca este obligat sa imi dea lunar, mie imi trebuie cam la doua luni, si nu imi elibereaza decat o data la trei luni. Am intrebat alti doctori de familie si parerile sunt impartite, cum ca intr-adevar se elibereaza o data la 3 luni, altii zicand ca se dau lunar. Care este adevarul?