avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Soare

Activitate Ion Soare

Firma la care am lucrat e in insolventa,actiunea mea in instanta pt recuperarea creantelor salariale si contravaliarea bonurilor de masa a fost suspendata.Cand se va relua actiunea in instanta si cine o va face?
Cf hotararii guvernului cresterea pensiilor de la 01 01 2024 este de 13.8%,in realitate la mine cresterea este doar de 8.4% datorita celor 3 transe de impozite de 10% , 15%,20%. Poate fi atacata in instanta aceasta aberatie de 3 transe de venituri care reduce artificial inflatia care a fost luata ca baza de crestere a pensiilor?Multumesc.
Ion Soare Speta : recalculare pensie si pentru veniturile obtinute din orele suplimentare. In momentul de fata m-am adresat instantei pentru a 3-a oara de data aceasta cu toate documentele doveditoare ca veniturile despre care vorbesc au fost obtinute legal si ca firma la care am lucrat a calculat ,dedus si virat iintegral CAS-ul. Instanta de fond in hotararea civila data scrie ca "admite exceptia autoritatii de lucru judecat prin raportare la sentinta civila nr...... pronuntata in dosarul nr.....a Tribunalului Bucuresti,ramasa definitiva prin respingerea apelului...".Mentionez ca la dosarul cauzei am pus toate documentele necesare recalcularii pensiei .INTREBARE " Ce inseamna exceptia autoritatii de lucru judecat si daca are rost sa mai fac apel . Multumesc pt raspuns.
Am dat firma in judecata pt neplata a 5 salarii,astept primul termen.Firma e in curs de a cere insolventa in instanta.Actiunea mea in instanta mai are vreo legatura cu cererea firmei pt insolventa?





Soare
In PV de contraventie art 142 lit n si art 100/1,lit a din OUG195/2002 sunt scrise cu majuscule ,respectiv 142/N si 100/1 ,lit.A .
Intrebare : pot cere instantei aplicarea motivelor de nulitate a PV prevazute de disp.art 16 si 17din OG nr 2/2001 ?Multumesc.
Ion .
Buna ziua,
Sunt pensionar si lucrez in continuare si ca urmare casa de pensii la solicitarea mea pe baza unei adeverinte de la angajator imi recalculeaza pensia .
Angajatorul imi cere de fiecare data deciziile de recalculare.
Exista un temei legal care sa ma oblige sa depun la angajator aceste decizii de recalculare ? Multumesc.
Sunt pensionar si lucrez intr-o multinationala. "Resursele Umane"[ HR ] mi-a cerut sa depun de fiecare data o copie dupa decizia de recalculare a pensiei. HR are no copie a deciziei de pensionare.
Intrebare : solicitarea HR e legala ?Multumesc.Soare.
Vreau sa cumpar astazi un apartament intr-un imobil care va fi finalizat in Dec.2019.
1/Cum ma asigur ca acel apartament n-a mai fost vandut sau nu va fi vandut altei persoane?
2/Pot sa cer vanzatorului o scisoare de garantie bancara pt.suma pe care i-o dau la semnarea contractului?
Multumesc.
Ion Soare.
Răspuns la discuția Divort.
Corect,doar unul din soti doreste divortul.
Discuție Divort.
EL vrea sa ia un credit de la banca.Banca cere si semnarea contractului si de catre sotie.Aceasta refuza.
Ca sa poata lua creditul EL s-a gandit sa divorteze.
Refuzul EI poate fi motiv de divort in fata instantei?
Multumesc.