avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate IonutPerschi

Activitate IonutPerschi

Am inteles ca anul de inchisoare se va reduce de la 8 luni la 6 luni e adevarat ? iar pentru cei peste 60 de ani in loc de 6 luni anul va fi 4 luni .. e adevarat ? Stie cienva macar ceva de genu ?
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
Ce intrebari ... doamne ... imi raspundeti la intrebari cu alte intrebari .. Acum vreo cateva zile pe un post nu conteaza .. Si am inteles ca anul de inchisoare se va reduce de la 8 luni la 6 luni e adevarat ? iar pentru cei peste 60 de ani in loc de 6 luni anul va fi 4 luni .. e adevarat ? Stie cienva macar ceva de genu ?
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
La televizor ziceau astia .
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
Am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial deja o amnistiere sau gratiere cum si scaderea pedepselor , stie cineva ceva de genul ? Pentr persoanele arestate preventiv sau condamnate deja li se vor scadea pedepsele in cazul in care sunt acuzate de trafic de persoane sau minori sau droguri sau orice forma de trafic , am inteles corect ?
Buna ziua , am o inelamurire , nu stiu exact cum sa explic ceeace am inteles asa ca o sa expun problema in cuvintele mele ! Am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial sau pe site-ul ministerului un lucru care tine de persoanele arestate preventiv sau condamnate , acuzate de trafic de persoane sau de droguri sau orice forma de trafic , cum ca s-ar oferi o amnistiere sau o reducere a pedepsei sau un lucru in genul acesta . Imi poate spune si mie cineva exact despre ce e vorba ? E actualizat acum in 2015 . As vrea sa stiu si eu exact publicatia sau sa imi explice cineva exact despre ce ar putea fi vorba va rog frumos !
Victele nu s-au declarat victime si participa la proces doar in calitate de martori nu a existat nici o forma de constrangere , sau sechestru chiar in urma declaratiilor asa ziselor victime . Astazi este proces pentru a se pune in legalitate competenta teritoriala a instantei sa se mute instanta in orasul in care s-a comis fapta . Dar e ciudat si nasol ca se tot plimba de la un penitenciar la altul cele 180 de zile de arest preventiv in cadrul IPJ au expirat si deja au 2 luni pe penitenciar . Ba Galati , ba Bacau si tot nu vor sa le dea drumu , cei de la diicot in instanta spun ca prezinta pericol si ca poate influenta . Ce sa influenteze ca s-a inchis rechizitoriu mai sunt 2 pasi pana la primul proces . Avocatul a zis ca ele s-au conformat pana acum nu a existat nici un fel de comunicare decat cu familia , familia nu a comunicat cu nimeni in afara de ele . Nu au influentat nimic si etc ce mai spune avocatul acolo , dar avocatul mai spune ca acum nu poate sa se prezinte cu nici un fel de dovada in camera preliminara , ei mizeaza pe prima infatisare cu citare a martorilor etc . Nici nu stiu ce sa zic . Nu vor sa le dea drumul si nu vor , mai ales ei ! Ps : In cazul de fata nu au fost plangeri sau alte chestii , s-a autosesizat DIICOT !
Nu a recunoscut si a negat fapta . Procesul se afla in camera preliminara ( din ce stiu camera preliminara ca timp are un termen de 2 luni , a trecut o luna deja ) si acum se discuta competenta teritoriala a instantei . Inca odata s-a respins ca nefondata cererea de eliberare sub control judiciar sau arest la domiciliu .
Va multumesc , foarte clar si concis ceeace ati redat aici , cat despre : " Ps : Vroiam sa mai stiu daca : voi face rost de cateva caracterizari pentru ea ( avocatul a spus ca ar fi bine sa fie cateva caracterizari ) , acele persoane care o caracterizeaza cine trebuiesc sa fie si daca vor fi si ele chemate in instanta ca martor sau auditie sau altceva . " ce imi puteti spune ?

E acuzata pentru trafic de minore in forma continuata , trafic de persoane in forma continuata si aderare la grup infractional . Al ei sot a avut un club de masaj erotic iar fetele sus mai faceau si altele ., sora mea fiind doar receptionera , incasa suma servea clientul in receptie cu o bautura si batea totul pe casa de marcat .
Buna ziua , am o intrebare referitoare la un caz . Sora mea este arestata preventiv intr-un dosar . Perioada de cand este arestata preventiv este de 7 luni si inca , continua . La fiecare instanta cand se cere inlocuirea arestului preventiv cu masura arestului la domiciliu sau controlul judiciar se respinge cererea ca fiind nefondata . Imi puteti spune exact ce inseamna ca se respinge ca nefondata si ce trebuie facut clar si cu exactitate ca cererile sa fie acceptate ca fondate pentru a fi pusa in libertate cu una din masuri ?

Ps : Vroiam sa mai stiu daca : voi face rost de cateva caracterizari pentru ea ( avocatul a spus ca ar fi bine sa fie cateva caracterizari ) , acele persoane care o caracterizeaza cine trebuiesc sa fie si daca vor fi si ele chemate in instanta ca martor sau auditie sau altceva .

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra cu mare nerabdare .
Au trecut 6 luni si au trecut si ultimele 30 zile astazi 20 12 2014 din cele 6 luni ! Deci s-au terminat cele 180 zile mai exact la 12 noapte acum ! Instanta pe care am postat-o a fost la tribunal iar ei au contestatie la Curtea de Apel . Speram ca acolo sa mai fie sanse . Nu mai tine nimic de diicot / dna . Se judeca acum cu tribunalul / curtea ! Deci totul depinde mai mult acum de judecatori !