avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate viitorpensionar62

Activitate viitorpensionar62

Doresc un raspuns la urmatoarea problema.Am imprumutat cuiva o suma de bani pt. care am primit o chitanta de mana in care se arata ca vor fi returnati in 3 luni lucru care nu s-a intamplat.Respectivul mi-a mai dat niste bani in acest timp dar pt alte motive legate de alte afaceri facute impreuna. Datoria nu mi-a returnato .In cazul in care il voi actiona in justitie cum pot dovedi ca acei bani nu reprezinta banii de datorie si provin din alte afaceri ? Va multumesc.
Răspuns la discuția Conflict de munca
Conflictul se refera la faptul ca am fost angajat la o societate de constructii si dupa primele luni nu am primit niciun contract de munca pt a-l semna si nici drepturile salariale.Am facut o sesizare la ITM si am primit recomandarea sa ma adresez justitiei.
Cum trebuie sa procedez sa deshid o actiune in istanta pt un conflict de munca si cu ce costuri?Este nevoie sa angajez un avocat? Daca da cu ce onorariu aproximativ ?
Discuție Prima pensie
As dori sa stiu in cat timp se plateste prima pensie de la data inceperii pensionarii (data scrisa in decizie) ?
Discuție Casa de marcat
Cum trebuie sa procedez daca am constatat ca mi-a disparut casa de marcat dintr-o rulota dar nu stiu exact cand deoarece rulota am imprumutato pe termen lung unei societati comerciale?
As dori sa stiu daca o promisiune de mana intre doua parti fara notariat privind restituirea unui imprumut este valabila in eventualitatea unui processau nu .
Discuție Neplata muncii
Sms-urile pot constitui o dovada pt a acuza in justitie un angajator ce nu si-a onorat obligatiile privind plata angajatului?
Avand in vedere faptul ca voi pleca din tara o perioada mai indelungata as dori sa-mi suspend firma si prin urmare sa stiu ce obligatii voi avea dupa suspendare in special cat timp imi va lua redeschiderea ei si cu ce eforturi financiare.Va multumesc
Discuție job neplatit
Am fost foarte bucuros cand in sfarsit am gasit un job pe masura pregatirii mele dar dupa doua luni nu am primit niciun drept salarial si nu am incheiat niciun contract de munca. Cum as putea proceda in acest caz ?
Discuție calcul pensie
Cu toate ca am lucrat multi ani in regim de 12 sau 10 ore avand totdeodata si indici de salarizare ce faceau ca salariul sa creasca si avand de asemenea adeverinte in acest sens ele nu se reflecta in decizia de pensionare obtinuta de la casa de pensii.Pot obtine o recunoastere a lor doar in justitie ?