Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

Cu toate ca am lucrat multi ani in regim de 12 sau 10 ore avand totdeodata si indici de salarizare ce faceau ca salariul sa creasca si avand de asemenea adeverinte in acest sens ele nu se reflecta in decizia de pensionare obtinuta de la casa de pensii.Pot obtine o recunoastere a lor doar in justitie ?
1. Incepand cu data de 01.04.2001 toti angajatorii competeaza si transmit declaratia nominala lunara (D112) in care sunt cuprinse veniturile lunare ale fiecarei persoane, venituri pentru care se datoreaza contributii la pensie, sanatate si somaj.

2. Astfel ca la Casa de Pensii exista evidenta acestor venituri precum si a contributiilor datorate si achitate.

3. Pentru perioadele de dinainte de 01.04.2001 ar trebui sa aduceti adeverinte de la angajatori cu veniturile pentru care s-a platit contributia la pensie.

4. Ati intrebat la Casa de Pensii cum s-a calculat punctul de pensie si de ce nu au luat in calcul veniturile din adeverinte?