avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate mariamihaelailie

Activitate mariamihaelailie

Vad ca este de 15 %, avand in vedere ca este 112 lei. Dar nu asta este important.

Ma intereseaza cat primeste in mana, adica netul, un consilier juridic, functionar de public de executie, daca are un salariu de baza de 859 lei?

Multumesc.
Multumesc.
Am verificat salariul de baza este de 747 lei, asa cum a scris prima oara Kyandra. Cu sporul de vechime in munca pentru 3-4 ani inca 112 lei, in total un salariu de baza in cuantum de 859 lei.

Cati bani primeste in mana Consilierul Juridic daca are salariul de baza de 859 lei?????

Multumesc.



M-ati pierdut!

In anexa 4 din OUG 6/2007, salariul unui consilier juridic asistent 3 este 747 ron si al unui asistent 1 este 866 ron, la data de 10.10.2008.

Cu unul din aceste salarii se inmulteste coeficientul expus in Anexa I/3 din legea 330/2009, respectiv de la 1,80 pana la cel mult 3,35 in functie de anii de vechime?

Daca e asa mie imi da un minim de 1344,6 ron si un maxim de 2901,1 ron?

Vreti va rog sa verificati putin ce am scris eu si sa ma corectati?

Multumesc
Si cand ma gandesc ca eu credeam ca poate ajunge undeva la 2000 de ron!

Multumesc Kyandra.
Nu este cineva anume, dar as vrea sa aflu cat castiga cineva in acest post?

O suma minima si una la care se poate ajunge.

Multumesc
Buna seara,

As dori sa stiu care este salariul brut al unui Consilier Juridic Asistent t-Serviciul Contencios Administrativ, Juridic dintr-o primarie?

Si cam ce alte bonusuri sau stimulente mai poate avea?

Va multumesc,

Mihaela
Va multumesc foarte mult.

O sa merg la firma de contabilitate sa iau ceva acte doveditoare. Azi am fost si la ITM Bucuresti si tipa la care este dosarul angajatorului mi-a spus sa fac o plangere la sediul din Radu Voda si o sa primesc un raspuns de la ei. Cica vor face cercetari la firma, dar cum firma nu mai are un sediu .... nu stiu unde vor trimite citatiile sau instiintarile.

Am fost si la Tribunalul Bucuresti sa depun o cerere de chemare in judecata la Sectia a VIII-a Litigii de munca si Asigurari sociale si termenele sunt in martie 2010. Cum rezolva acest termen cele 15 zile termen de urgenta prevazut de lege? Am mai intrebat in stanga si dreapta si cica trebuie sa fac o cerere de repunere in termen. O sa ma documentez maine si in acest aspect.

Incep sa fac demersurile.

Viata usoara tuturor si inca o data "MULTUMESC"

Mihaela Ilie
Multumesc.

Dar daca firma nu mai are nimik, nici un ban in cont, nici un bun, nici macar sediul social, pentru ca am aflat de la cel care-i inchiriase spatiul pt. sediul social al societatii, ca din cauza faptului ca nu si-au platit chiria au reziliat contractul de inchiriere?

Pot sa ma indrept impotriva administratorului?

buna seara,

Sunt angajata cu Contract individual de munca pe perioada determinata.
Nu mi-am incasat salariul, iar la sf. lunii octombrie imi expira contractul.
Nu are cine sa-mi inregistreze nici un fel de adresa la sediul social, deoarece este un spatiu inchiriat si acolo nu este nimeni.

Vreau sa dau in judecata firma in vederea recuperarii salariului. Cum trebuie sa procedez? Raspunde si administratorul personal in cazul in care firma nu are de unde sa-mi dea banii?

Multumesc.

Mihaela
Am revenit la subiect.

ANGAJATORUL doreste sa faca plangere penala impotriva angajatului si pana la solutionarea plangerii, contractul de munca se suspenda, astfel angajatul nu se mai poate angaja in alta parte. Mai exact angajatorul ii doreste ce este mai rau angajatului.

1. La ce infractiune se incadreaza angajatul din ceea ce v-am povestit pana acum? Si catre cine imi indrept plangerea? La politie sau la Prim Procuror?
2. Care sunt sansele angajatorului sa mearga mai departe cu procesul penal si sa acuze penal si angajatul sa raspunda penal, din momentul in care isi recupereaza pagubele pricinuite de angajat? Mentionez ca facturarea nu s-a facut o singura data ci de vreo 10 ori in decurs de 11 luni, iar firma ce cumpara de la Angajator este a unei rude a angajatului.
3. Poate acuza firma ce a cumparat de concurs la infractiune?
4. Cum poate angajatorul sa inscrie faptele angajatului in cazierul lui fiscal?

O sa mai am si alte intrebari, dar deocamdata ma opresc.

Multumesc.

Mihaela