avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate anastasia2015

Activitate anastasia2015

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema. In luna septembrie 2019 un salariat beneficiaza de 5 zile CO.
luna august 2019 = 21 zile cu un salariu de incadrare de 2540; din care: 19 lucreaza cu un salariu de 2298 lei realizat (baza de calcul pentru sporuri realizat 1719lei * 15% = 258lei) indemnizatie hrana 314 lei, venit din co 2 zile = 269 lei
iulie 2019 = 23 zile salariul 2540 + (15% din 1900 = 285 lei) +347 hrana
iunie 2019 = 19 zile salariul; 10zile lucreaza = 1337 lei + (15%*1000= 150lei)+183 hrana si venit din CO 7 zile = 1338
Am vorbit si spune ca sa prezint citatia la angajator si sa ma prezint in data de 16 septembrie. nu vrea sa reprogrameze. de aceea as vrea sa fac o cerere si sa invoc un articol de lege care imi da dreptul sa reprogramez.
Buna ziua. Sunt citata la o sectie de politie in calitate de suspect in data dee 16 .09.2020, insa in perioada 13.09.2020-20.09.2020 sunt plecata din judetul de domiciliul pentru pregatire profesionala pusa la dispozitie de anagajtor. Angajatorul este o unitate de stat, iar pentru deplasarea la aceste cursuri s-au pregatit referate de aprobare, note de fundamentare, vize de control financiar preventiv, etc, ca sa pot merge acolo. Am scos o adeverinta de la angajator in care este trecuta perioada si locatia in perioada spusa mai sus. Ce articole de lege as putea invoca in cerere pentru a fixa o alta data pentru audiere? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensionare asistenti medicali
6 iunie 2019. Nu a verificat nimeni cine a indeplinit varsta de pensionare. Acum 2 luni am verificat tot personalul.
Răspuns la discuția pensionare asistenti medicali
Mai specific ca nu a facut nici o cerere sa ramana la serviciu cum prevede legea unitara 93/2019. multumesc anticipat
Buna ziua,
Intampin o problema. Lucrez la resurse umana la un spital. Am avut o angajat ASISTENT MEDICAL, care la varsta de pensionare standard ar fi fost in iunie 2019, A lucrat pana acum 2 luni cand i-am desfacut contractul de munca pentru pensionare si dupa aceasta ne-a dat in judecata. Conform OUG 144/2008 la art 22 alin 4 s-a modificat prin OUG23/2014 in care spune "Asistenţii medicali generalişti, moaşele şi asistenţii medicali se pensionează la vârsta de 65 de ani, indiferent de sex.". Poate avea castig de cauza? Si daca da, trebuie sa ii platesc drepturi salariale? Desi eu nu am privat-o de nici un drept, acordandu-i practic dreptul la pensionare
Răspuns la discuția infiintare popririi multipe
multumesc din suflet
Răspuns la discuția infiintare popririi multipe
Nu este aceeasi suma. sunt 2 creditori separati. si unul dintre ei , adica cel de la EOS, a depasit cei 3 ani de prescriere, plus ca eu nu cu ei am incheiat un contract de credit ci cu BRD-ul.
Buna ziua. Am o problema (de fapt mai multe). Acum 5 ani am facut un credit la BRD, respectiv in data de 14.02.2012, intre timp BRD a vandut creanta la EOS KSI, iar acestia din urma in data de 23.01.2017 au formulat o cerere la instanta de judecata care are sentinta la data de 17.02.2017 prin care incuvinteaza executarea silita aspura mea. Eu nu am stiut de aceasta judecata, nu au absolut nimic la mana ca am luat la cunostinta de acest proces civil. ulterior in luna martie 2017 am primit de la executor judecatoresc ca doreste sa ma execute prin natura salariala. M-am prezentat la ei pentru un acord de plata si pe cererea mea scrie mare numarul de telefon unde pot fi contactata. Bineinteles ca nimeni nu au mai dat nici un semn, insa in paralel vecinii mei au primit vizite intreband de mine, dar la usa mea nu au sunat. Acum firma la care lucrez a primit o instiintare de poprire pe toata suma, dar cand secretara a sunat la ei au spus ca este vorba doar de o treime din salariu. Eu am un copil in intretinere (divortata), un angajament de plata cu taxe si impozite pentru amenzi de circulatie si inca un angajament de plata cu un alt creditor. Ca sa va relatez pe sume.... am un salariu de 1081 lei / luna, conform art.169 alin 3 Codul Muncii din salariul meu am alocat 1/4 pentru copil adica 270.25 lei, suma la taxe si impozite de 65.84 lei si cea de la CAR de 197.50 lei, asta vine in total 533.59 lei. Conform art 169 alin 4 Codul Muncii se specifica ca nu pot plati din salariul meu mai multe de jumatate. Asta ce inseamna ca ei nu pot lua mai mult de 6.91 lei (1081/2 = 540 lei; 540-533.59 = 6.91) ???? Si a doua intrebare , eu pot invoca nulitatea cesiunii, avand in vedere ca eu am incheiat un contract cu BRD nu cu cei de la EOS (cu ei nu am vorbit in viata mea).
multumesc anticipat
Discuție Legea 10
Buna ziua. Vreau sa vand un apartament pe legea 112 si am luat acele adeverinte de la primarie. Intr-una din ele scrie ca exista o notificare din 2001 pentru restituire in natura a terenului si imobilului pe care il detin. in cealalta adeverinta se face precizarea ca in 1999 (deci cu 2 ani mai devreme de notificarea lor) a exista un proces la judecatorie in care i s-a respins dreptul la restituire celui care ulterior a depus aceasta notificare la primarie dupa cei 2 ani. Persoana care vrea sa cumpere imobilul meu, are aport financiar propriu intr-o proportie de 25%, restul fiind imprumut bancare. Problema este ca cei de la banca nu vor sa ia in considerare ca persoana care a depus notificarea cu 2 ani inainte a fost respins in instanta pe motive ca nu are temei legal. Ce ar trebuii sa fac eu in acest caz? Sa merg la primarie sa imi dea altceva? si daca da, stiti cam cat dureaza? Sau exista alte mijloace prin care sa ii destept un pic pe cei de la banca? multumesc anticipat.