avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Nickk22

Activitate Nickk22

Discuție STASURI vechi
Buna ziua,
Stie cineva unde gasesc un STAS vechi cu nr 11984/1983?
Numai acolo se gasesc suprafetele echivalente termic al caloriferelor vechi din fonta utilizate in blocurile de apartamente. Cartea tehnica a blocului in care locuiesc s-a pierdut si avem nevoie de aceste date pentru determinarea noilor suprafete echivalente termic pentru corpurile de incalzire ce au fost modificate de-alungul anilor.
Multumiri
Răspuns la discuția Este considerat somajul vechime?
Da conform legii somajul constituie vechime in munca, si setrece in carnetul demunca , acum cred ca nu mai exista cartile de munca dar se inregistreaza electronic la Fortele de munca. Mie de ex mi s-a trecut in carnetul de munca somajul de i an.
Suntem o asociatie saraca , adica o scara de garsoniere si am dori sa ne spuna cineva de unde putem descarca gratuit un program de calcul a intretinerii, sau poate are cineva un program gratuit de oferit.
Multumiri anticipate.
Multumesc.
La noi in asociatie s-au ivit discutii asupra rubricilor pe care trebuie sa le contina tabelul cu plata intretinerii lunare. Si se face referire la consumul de apa calda si rece si la energia termica.
Mai precis trebuie sa existe rubrici cu nr de mc de apa consumati de fiecare ap. cititi la apometrele individuale?
La energia termica in legea 230/2007 se specifica ca la energia termica trebuie mentionat intr-o rubrica separata cine si cat este scutit de la plata integrala sau partiala a cotei de energie termica. Noi nu avem repartitoare.Multumesc pentru un raspuns.
Da desigur o sa verificam, ideea este buna, si eu m-am gandit ca poate diametrul tevilor este mai mare, si de aceea nu s-au montat calorifere, constructorul considerind suprafata echivalenta termic cu a unui calorifer cu trei elementi cum este cazul la mine de ex.
Multumesc pentru sugestie.
tocmai asta este problema, de aceea am adresat intrebarea, respectivul nu a precizat baza legala a acestei cereri , ci doar ca asa considera ca fiind corect.
De fapt ma interesa sa aflu daca cineva a intilnit o astfel de situatie si daca este reglementata cumva legal.
Nu avem repartitoare montate la nici un apartament.
Locuiesc intr-un bloc , unde din constructie unele apartamente , garsoniere in cazul meu , nu au fost prevazute la baie cu calorifer , prin baile respective trecand doar tevile de tur retur apa calda. Unul din proprietari solicita sa i se scada din costul incalzirii o suma , fata de cei unde s-au prevazut aceste calorifere.
Banuiesc ca constructorul a luat in calcul ca suprafata radianta a celor doua tevi poate asigura incalzirea baii acesta avind o suprafata f. mica.
In acest caz cum este legal sa se calculeze cota platii energiei termice pentru incalzire?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul meu , usa de la intrare in bloc a fost vandalizata si s-a distrus sistemul de inchidere si interfon, usa fiind schimbata recent cu una noua gen termopan. S-au montat camere video doar la intrarea in afara usii si in interiorul intrarii. Eu cred ca prin acordul locatarilor si aprobare in Adunarea Generala a asociatiei aceste masuri de preventie sunt legale sau nu stiu ar trebui sa fie legale.
Retoric insa ma intreb, oare la banca, in supermarket cine iti cere aprobarea pentru inregistrarea vizuala a imaginii tale?