avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate omuldezapada

Activitate omuldezapada

Răspuns la discuția Numar EORI
Buna seara,

raspunsul se afla undeva pe site-ul Directiei Generale a Vamilor

[ link extern ]

Acum cativa ani m-am dus personal sa depun cerere pentru acest numar, la sfarsitul anului trecut trebuia reinoita cererea...

Sper sa va ajute...

Buna seara,

ma puteti lamuri, va rog, daca la bijuteriile din argint se platesc accize?
Sunt un producator mic de bijuterii din argint(numai argint, nu aur!), nu import bijuterii din argint, cumpar argint pentru prelucrare din tara, si am aflat recent ca trebuie sa platesc accize.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Casa de marcat nefolosita
Atentie, toti cei care au casa de marcat pentru comert ambulant trebuie sa ii faca revizia in fiecare an pentru ca aceasta casa se blocheaza exact la un an de la ultima revizie....pentru cine nu stie
Sunt autorizat pentru tranzactii cu metale pretioase conform ANPC, dar nu asta e problema. Acum cativa ani sindicatul UGIR publica pe Internet lista persoanelor care intrau in posesia acestei autorizatii, persoane fizice sau juridice, cu nume,prenuma, firma si adresa sediului social de functionare. Nu mai gasesc acea adresa de pe Internet, e posibil sa fi renuntat la ea, iar intrebarea mea este daca e legal asa ceva. Va imaginati ca lista aceea e o lista de victime pentru potentialii hoti care isi imagineaza ca acele persoane sunt pline de aur si tin in casa asa ceva. Nu sunt sigura daca lista s-a publicat cu acordul posesorilor de autorizatii.

Multumesc!

Cu stima,
Emil
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru rezolvarea urmatoarei situatii. Acum cativa ani cand am deschis PFA-ul am intocmit si legalizat la notar pentru 1 an de zile un contract de comodat intre mine ca PFA in curs de inmatriculare si parintii mei ca proprietari ai apartamentului in care locuiam si inca locuiesc(si eu si dansii). Dupa 1 an acest contract a expirat si asa sunt si acum inregistrat la Reg.Comertului, adica cu sediul social expirat!! Vreau sa repar aceasta problema dar cum sa procedez pentru ca pe contractul de comodat scrie "PFA.... in curs de inmatriculare". La data infiintarii nu am stiut ca acest contract nu trebuie neaparat legalizat la notar si m-am zgarcit la a plati doar un an de comodat. Ce sa fac?

Va multumesc!

Cu stima,
Emil
Buna ziua,

am un cui in talpa care ma chinuie de ceva vreme. Acum ca v-am descoperit o sa va rog mult sa ma lamuriti. Am un venit permanent ca angajat , cu toate cele taxe platite de firma si inca un venit ocazional pe raspunderea proprie din activitatea de vanzare a produselor pe care tot eu le fabric. Ca sa imi cumpar materiale si scule pentru activitatea aceea independenta am folosit bani din creditele pe numele meu si bani din venitul permanent. Cu alte cuvinte ma finantez singur pentru ca banii din acea activitate independenta sunt putini si vin cand vand. Va rog sa imi spuneti cum inregistrez aceste cheltuieli in contabillitate. Detin si un cont in banca pentru activitatea independenta si alte conturi pe persoana fizica. Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Casa de marcat nefolosita
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna seara,

acum 4 ani am cumparat o casa de marcat ca sa imi pot sustine activitatea comerciala in targuri dar am folosit-o foarte putin, cam un an. De atunci nu am mai folosit-o,activitatea mea comerciala fiind limitata. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez, sa renunt la ea, pentru ca in continuare am ales sa imi sustin activitatea numai online, sau, daca o pastrez, o voi folosi doar pentru putinele ocazii cand merg la targuri.
Este o problema ca nu am folosit-o in ultimii 3 ani? Este dificil sa renunt la casa de marcat? Perspectiva unei cheltuieli pe o casa de marcat noua conform noilor legi nu e deloc atractiva pentru un mic comerciant.

Va multumesc!