avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate timmi

Activitate timmi

Răspuns la discuția Problema pensie decedat
Pot merge cu actual de deces, fara succesiune?

george-neagu a scris:

Tot la unitatea bancara trebuie sa intrebati ce s-a intamplat.

Buna ziua. Coplatitorul creditului meu ipotecar a decedat. Cand anunt banca e posibil sa se ceara alt coplatitor? Menționez ca salariul imprumutatului a crescut mult din mom împrumut ului pana acum. Am inteles ca exista o asigurare de viata a coplatitorului care acoperă ceva in caz de deces. Ma puteti lămuri va rog? Multumesc
Buna ziua.
Mama mea a decedat in data de 09.04.
Spunând la casa de pensii mi s.a spus ca ultima pensie a fost virata in contul de la CEC acolo lua ea, in 13.04 si mi s.au solicitat niste documente pe care le.am pus la dispozitie doamnei de acolo.
Ideea este ca in 12.04 pe card erau 24.80 lei iar dupa virarea pensiei soldul este 0.
Ce se poate sa se fi intamplat? Multumesc
Nu aveti dreptate si chiar daca ajungeti la tribunal e un caz pierdut. Copilul ,minor,era pe strada ,langa imobilul unde se afla cainele,nesupravegheat de catre dvs. Apoi,nimeni nu stie daca baiatul nu a lovit animalul sau a facut vreo miscare gresita provocand agresivitatea acestuia. Din pacate vina este la dvs. Copiii nu se lasa nesupravegheati ori sipravegheati de persoane aflate "cu spatele" la el. Faceti crucea mare si multumiti ca ati scapat cu atat. Daca acel catel era in fata portii cu atat mai rau ptr dvs
Mii de multumiri
12.04.2014, pardon. Nu ca ar avea o relevanta foarte mare
Diabetul zaharat nu este o boala care sa va includa im grad de handicapat
Buna dimineata,
Pe scurt,se poate respimge dosarul pentru obtinerea stimulentului de insertie pentru nou nascut daca figurez pe site-ul primariei cu o amenda de circulatie neachitata din 12.05.2014?
Multumesc.
Buna ziua,
Vin in fata dvs cu o dilema.
In 2014 am primit o amenda de circulatie ( mai exact in luna ianuarie a anului 2014). Plecand din oras am uitat complet de ea. Impozitul pe locuinta si masina au fost achitate la casieria primariei de catre bunica mea. Anul trecut ( 2015) i s-a pus in vedere faptul ca figurez cu o amenda neachitata in valoare de 700 lei din cate inteleg, caci bunica fie n-a auzit fie a uitat sa ne comunice. Anul acesta ( 2016) la acelasi ghiseu s-a achitat impozitul pe locuinta proprietate personala si pe masina fara sa i se spuna absolut nimic.
Intorcandu-ma de curand in oras mi-a cazut in mana procesul verba la amenzii respective si am intrebat-o pe bunica daca au spus ceva de la primarie, iar ea mi-a povestit ceea ce am scris mai sus.
Dilema este urmatoarea: desi ne chinuim sa strangem suma aceasta, care , pentru noi nu este tocmai mica, in timp util, in luna decembrie sotia mea va da nastere unui baietel. Eu doresc sa-mi depun actele pentru obtinerea stimulentului de insertie ( cel de 531 lei), sotia mea neavand niciun venit.
Daca pana atunci nu reusim s astrangem suma sa achitam aceasta amenda nu voi avea dreptul la acest timulent? Mi se va refuza dosarul, sau amenzile de circulatie nu au legatura cu acordarea stimulentului? ( asta am auzit-o de la cineva de la primaria din orasul vecin, dar stiti cum se spune, cate bordeie atatea obiceie)
Va multumesc, si va doresc o zi minunata
Buna ziua,
Apartin de o asociatie de hoti nu se poate numi altfel, a carui administrator primeste bani de la mine lunar ( intre 150 si 200 lei) pe care nu-i scade din lista de restante. Restantele inregistrate de catre mine la ora actuala insumeaza 3000 de lei in conditiile in care, in aceasta luna, a pus manuta pe 150 lei si NU a emis chitanta. Plus de asta calculele de pe panoul fiecarei scari de care se ocupa SUNT GRESITE, sumele finale de plata fiind mai mici la toate famillie decat calculul sumelor detaliate in panou ( spre exmplu daca totalul este 100 lei pe panou apare 92 lei de plata)
Ideea este urmatoarea1 ma ameninta de trei ani cu judecatoria si nu m-au actionat in instanta! La furnizor au datorii, dragii de ei, de peste un miliard, mie nu-mi scad la panou aproape niciodata si cand scad o fac derizoriu, sume de 10-15 lei, desi trimit citirea mi se pune Pausal in fiecare luna, sunt singurul de pe scara care plateste fond de rulment considerat a fi penalizare,. dar pe langa asta am alte penalizari si penalizari la penalizari. Contorul nu a fost verificat metrologic in5 ani de zile deloc, iar citirea contoarelor din apartamente a fost facuta de catre acest domn o singura data, in 2011, de atunci n-a mai venit deloc.
Intrebarea mea este , daca, dupa toate cele povestite, credeti ca as avea temei sa-i actionez eu in judecata pentru ca, chiar daca admit ca exista o anumita suma restanta , aceasta nu este in vecii vecilor de 3000 de leiX-(X-(X-(
va multumesc