avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate medeea2012

Activitate medeea2012

Răspuns la discuția Diurna
aveti in vedere prima data termenul de prescriptie (rxtinctiva de 3 ani) apoi conform codului muncii si codului fiscal raportati-va la angajatorul roman caci aici sunteti angajat, in Comunitate aveti doar delegatiile-deplasarile . Oricum pentru viitor sa aveti in vedere ca valoarea diurnei pentru delegare si detasare s-a majorat cf. Ordinului MFP 60/2015 publicat in MOf nr. 68 . Daca nu ati discutat inca cu angajtorul va sfatuiesc sa o faceti mai intai pate ajungeti la o intelegere pe cale amiabila. In caz contrar rezolvati prin actiune la tribunal sectia litigii de munca orice problema de orice ordin ar tine de Codul Muncii.
are doar uzufruct
ca sa cereti un avocat trebuie sa precizati in primul rand :)))) de unde sunteti. Iar pentru presedintele asociatiei, acesta este doar un reprezentant al proprietarilor iar daca proprietarii nu sunt de acord cu ceea ce face el si comitetul, pot fi inlocuiti. Inteleg ca ati fost si dvs. presedinte sau administrator daca detineti arhiva.Fondat pe acest motiv consider ca stiti legea 230/2007. Aveti toate hartiile ca ati incercat prin corespondenta sa rezolvati problema deci aveti dovezi. Pentru intretinere printr-o actiune in obligatia de a face chemati in judecata asociatia si printr-o expertiza tehnica de specialitate verificati calculele ce apar pe listele de plata.
Răspuns la discuția INGRADIRE DREPTURI?
Sa deschida succesiunea si atunci se va rezolva problema. Despre Primar, daca a facut o cerere scrisa , institutia este obligata sa dea raspunsul in 30 de zile cu o prelungire in cazuri speciale cu 15 zile, iar in cazul in care nu l-a dat raspunde aministrativ iar orice problema ce tine de Primar in civil se rezolva prin judecata la instanta de contencios administrativ si in penal prin plangere catre Parchet (abuz in servici). Succesiunea la notar iar daca nu sunt de acord fratii, in instanta partaj judiciar.
am donat cu scutire de raport o suprafata de teren unuia dintre fii. Acesta a decedat si doresc sa revoc aceasta donatie deoarece sotia si copii fiului meu nici macar un telefon nu-mi dau dar sa mai astept vreo bucata de paine macar. Cu trebuie sa procedez?:((