avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate ili_uca

Activitate ili_uca

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna,

Am suspendat pfa-ul doar cand a expirat concediul medical, insa am luat doar minimul de 42 de zile dupa nastere. Astq pt ca nimeni nu a putut sa ma lamureasca precis si nu am vrut sa am problrme... s-a luat in calcul si concediul medical la socoteala sumei (asa cred)
.Nu am suspendat autorizatia, doar la Finante. Alta parte interesanta e xa ma pun sa completez declaratia 600 si cica sa si achit pe anul acesta taxe corespunzator salariului minim!!! (PFAulE suspendat din august anul trecut) dar asta e alta poveste pt care am pus alta intrebare aici pe forum... e o nebunie tot ce tine de Pfa-uri

ili_uca a scris:

Buna ziua,


Am un PFA de traducator autorizat si sunt insarcinata, urmand sa nasc in luna iulie. As avea urmatoarele intrebari:

- momentan sunt in concediu medical (de maternitate prenatal) - pot sa suspend deja PFAul intrucat nu mai emit facturi? Sau trebuie sa astept nasterea copilului pt a-l suspenda? Sau doar cand expira tot concediul de maternitate si cand doresc sa intru in CIC se suspenda? Am primit informatii contradictorii de la diverse birouri (Sanatate, Finante, ASCO)

- pentru PFA sunt obligatorii cele 42 de zile de concediu medical postnatale sau pot cere imediat indemnizatia dupa nasterea copilului? Mentionez ca SUNT asigurata cu cei 0.85%, deci am dreptul la concediu medical, intrebarea e daca am obligativitatea de a-l lua cele 42 de zile dupa nastere :) Si aici am gasit si primit informatii diferite

- legat de calcularea indemnizatiei: cum se va calcula aceasta daca am realizat venituri din PFA in primele 5 luni ale anului 2017 (si in 2016) dar apoi am o luna sau mai multe de concediu medical (de maternitate)? In cazul in care PFAul nu poate fi suspendat pana la nasterea copilului sau pana la expirarea concediului medical, asta inseamna ca venitul meu lunar mediu va descreste considerabil datorita lunilor in care nu am emis facturi. Se iau in calcul pt indemnizatie si sumele incasate din concediul de maternitate (medical)?

Va multumesc anticipat!


Am suspendat pfa-ul de traducator anul trecut in august pt cresterea copilului. In mod normal in 2018 nu ar trebui sa am deloc activitate. In 2017 am realizat peste 22.000 ron.Am depus la anaf formularul 600 si mi s-a spus la ghiseu ca va trebui sa achit si in 2018 taxele aferente pt venitul de 1900 ron pe luna, chiar daca e suspendat. Mi se pare absurd. Imi spuneti va rog daca e corect?
Buna ziua,


Am un PFA de traducator autorizat si sunt insarcinata, urmand sa nasc in luna iulie. As avea urmatoarele intrebari:

- momentan sunt in concediu medical (de maternitate prenatal) - pot sa suspend deja PFAul intrucat nu mai emit facturi? Sau trebuie sa astept nasterea copilului pt a-l suspenda? Sau doar cand expira tot concediul de maternitate si cand doresc sa intru in CIC se suspenda? Am primit informatii contradictorii de la diverse birouri (Sanatate, Finante, ASCO)

- pentru PFA sunt obligatorii cele 42 de zile de concediu medical postnatale sau pot cere imediat indemnizatia dupa nasterea copilului? Mentionez ca SUNT asigurata cu cei 0.85%, deci am dreptul la concediu medical, intrebarea e daca am obligativitatea de a-l lua cele 42 de zile dupa nastere :) Si aici am gasit si primit informatii diferite

- legat de calcularea indemnizatiei: cum se va calcula aceasta daca am realizat venituri din PFA in primele 5 luni ale anului 2017 (si in 2016) dar apoi am o luna sau mai multe de concediu medical (de maternitate)? In cazul in care PFAul nu poate fi suspendat pana la nasterea copilului sau pana la expirarea concediului medical, asta inseamna ca venitul meu lunar mediu va descreste considerabil datorita lunilor in care nu am emis facturi. Se iau in calcul pt indemnizatie si sumele incasate din concediul de maternitate (medical)?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Taxe si impozite PFA traducator
Ok, multumesc pentru raspunsul rapid. Nici nu am completat cele doua formulare cu exact aceeasi suma. Dar tot mai raman intrebarile:
- ce procent exact din brut il reprezinta contributia la pensie?
- daca aceasta suma este considerata cheltuiala deductibila?
- daca in momentul in care voi depune declaratia cu venitul real realizat in 2015 si acesta este mai mare decat estimarea - trebuie platite obligatoriu diferente la pensie? sau acest lucru este optional, in cazul in care doresc sa ma asigur la pensie pentru o suma mai mare decat minimul?
Multumesc!
Buna ziua,

Am situatia urmatoare: PFA de traducator autorizat - suspendat pentru cresterea copilului si am facut cerere de re-activare incepand cu 10.02.2015. Inainte de concediul de cresterea copilului am lucrat si cu carte de munca si pe PFA aveam venituri minime. De acum doresc sa lucrez doar ca PFA pe baza de contract cu firma la care lucram inainte. Cei de la FInante Cluj nu au reusit sa ma lamureasca exact in urmatoarele aspecte:
- pentru contributia la pensii (formularul 600) am completat aproximat pt anul 2015 un castig de 845 de lei pe luna (am inteles de la ei ca aceasta e suma minima pt care te poti asigura la pensii). Intrebarile sunt:
- daca cheltuaiala cu aceste taxe este deductibila, avand in vedere ca pe formularul 220 de aproximare a venitului am trecut un brut estimat de 10.000 ron si o cheltuiala deductibila estimata de 5000 ron. Practic acest brut depaseste 845X11 luni - deci sunt obligata sa platesc pensie - inseamna ca aceasta cheltuiala cu pensia fiind obligatorie ar fi si deductibila - corect?
- care este exact procentul care se socoteste din brut? - pe internet am gasit 31.3% insa ei mi-au spus 26,5%!!
- daca pe formularul 200 pe care il voi depune anul viitor cu suma reala castigata in 2015 - aceasta va fi mai mare decat acesti 845 de lei pe luna - voi fi obligata sa platesc diferenta la pensie SAU va fi optional doar daca vreau sa ma asigur pentru o suma mai mare?
Multumesc anticipat!