avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa suspendat - taxe
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa suspendat - taxe

Am suspendat pfa-ul de traducator anul trecut in august pt cresterea copilului. In mod normal in 2018 nu ar trebui sa am deloc activitate. In 2017 am realizat peste 22.000 ron.Am depus la anaf formularul 600 si mi s-a spus la ghiseu ca va trebui sa achit si in 2018 taxele aferente pt venitul de 1900 ron pe luna, chiar daca e suspendat. Mi se pare absurd. Imi spuneti va rog daca e corect?

Alte discuții în legătură

Pfa cand se poate suspenda? - concediu maternitate ili_uca ili_uca Buna ziua, Am un PFA de traducator autorizat si sunt insarcinata, urmand sa nasc in luna iulie. As avea urmatoarele intrebari: - momentan sunt in ... (vezi toată discuția)
Formular 600 se poate depune retroactiv? Ile Ion Ile Ion Daca in 2017 am avut sub 12×1900 venit cumulat din PFA si investitii (dividente si vanzare de actiuni), nu depun formular 600. Dar daca in 2018, pe la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 - pfa norma de venit anca_ro anca_ro Buna seara, va rog sa ma lamuriti daca un PFA la norma de venit, care in 2017 a avut norma sub 22800, iar in 2018 norma e fix 22800, are obligatia depunerii ... (vezi toată discuția)