avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgetaAnca

Activitate GeorgetaAnca

Buna ziua.
La ultima adunare generala reconvocata (aprilie 2022) s-a votat printre altele si montarea unei rampe pentru persoane cu dizabilitati, pentru o singura scara; de asemenea s-a votat ca doar proprietarii scarii respective care sunt de acord ,sa contribuie la plata acestei rampe.
Intrebarea mea este: cine trebuie sa se ocupe de cautarea ofertelor si de montarea acestei rampe? Asociatia? sau cei care doresc montarea rampei? Mentionez ca in asociatia noastra nu exista persoane cu dizabilitati. Este obligata asociatia sa se implice ?
Multumesc, domnule Cornel Vasile! Asa ma gandeam si eu.
Buna dimineata.
Potrivit dispozitiilor Hotararii Guvernului nr.580 din 27 mai 2021 se reglementeaza alte tipuri de intruniri, adunarea generala a asociatiilor de proprietari neregasindu-se printre acestea.
Se poate face (loc, distantare, masca) Adunare Generala in vederea organizarii alegerilor pentru persoanele care reprezinta asociatia de proprietari (presedinte/membri comitet executiv)? Mentionez ca asociatia este formata din 70 apartamente.
Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Adam Grecu,
Aveti dreptate cu afisatul contractelor, acelasi lucru l-am spus si eu intr-o sedinta de comitet. Raspunsul a fost ca fiecare proprietar din asociatie ne plateste salariile si trebuie sa stie ce bani da si cui si pentru ce... etc.
Conform Legii nr. 196/2018 , cap. V, art. 58, (1)
"Presedintele asociatiei de proprietari si membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, consemnata in procesul-verbal."
As vrea sa stiu in ce cadru se stabileste cresterea salariului cu care este platit presedintele: in sedinta comitetului executiv sau in adunarea generala.
Dar salariul administratorului si al femeii de serviciu?
Multumesc.
Draga Ralucandl,

Raspunsul utilizatorului Ynocentta mi-a fost de mare folos: am semnaturile tuturor proprietarilor. Deci, pot sa montez LEGAL camerele de supraveghere.
Motivul pentru care nu esti de acord, intr-adevar, este simplu. Prea simplu pentru realitatea in care traim...
Draga Ralucandl,
Daca tot te-ai lipit de intrebarea mea, in loc sa o scrii pe a ta, te rog sa imi satisfaci o curiozitate: ce ai impotriva montarii de camere de supraveghere in lift? Nu vezi ce se intampla, ca sunt liberi tot felul de psihopati? Daca ti se intampla ceva chiar tie? Nu ai vrea sa se vada chipul infractorului? In fond, ascensorul este un spatiu public...
Urgent la primaria de sector, serviciul relatii cu asociatiile de proprietari. Vine un inspector si verifica ce scrie in sesizare. Solicitati sa vi se raspunda in scris la reclamatie.
De asemenea puteti sa solicitati presedintelui, tot in scris, un raport cu suma cheltuita si cine a hotarat si aprobat sa se faca lucrarea respectiva. Tot ce se repara, se inlocuieste, se modernizeaza se face NUMAI cu votul majoritatii proprietarilor in cadrul unei adunari generale si pe baza de proces-verbal. Bafta!
Administratorul blocului in care locuieste fiul meu a prejudiciat asociatia cu 50.000lei. Singurul bun pe care il detinea era un apartament in coproprietate cu sotia. Dupa ce a fost notificat sa restituie banii pe care i-a furat, administratorul impreuna cu sotia au donat apartamentul singurului lor fiu. In timpul procesului de fond, administratorul a decedat, fiind diagnosticat cu un an in urma cu tumoare maligna. Intrucat nu mai detinea alt bun, la deschiderea succesiunii, sotia si fiul au renuntat in scris la mostenire. Acum intrebarea care se pune este: cine plateste asociatiei suma devalizata?
Discuție Prejudiciu
Administratorul blocului in care locuieste fiul meu a prejudiciat asociatia cu 50.000lei. Singurul bun pe care il detinea era un apartament in coproprietate cu sotia. Dupa ce a fost notificat sa restituie banii pe care i-a furat, administratorul impreuna cu sotia au donat apartamentul singurului lor fiu. In timpul procesului de fond, administratorul a decedat, fiind diagnosticat cu un an in urma cu tumoare maligna. Intrucat nu mai detinea alt bun, la deschiderea succesiunii, sotia si fiul au renuntat in scris la mostenire. Acum intrebarea care se pune este: cine plateste asociatiei suma devalizata?