Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montarea de camere de supraveghere in lifturi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montarea de camere de supraveghere in lifturi

In cadrul adunarii generale reconvocate din luna martie 2018 s-a hotarat cu majoritate de voturi sa se monteze camere de supraveghere in lifturi. Unii dintre cei care nu au fost prezent au spus ca nu putem duce la indeplinire acest proiect, deoarece nu sunt toti de acord. Cf art 24 al 4 din Legea 230/2007 hotararile luate in cadrul AG sunt OBLIGATORII si pentru proprietarii care nu au fost prezenti la AG.
Eu sunt presedintele asociatiei de proprietari si am fost amenintata ca voi fi actionata in instanta daca dau OK la inceperea lucrarilor de instalare. Se vrea sa fac un tabel pe baza de semnatura si sa inregistrez optiunile tuturor proprietarilor.
Eu nu mai stiu ce sa fac. Chiar nu ma mai pot ghida dupa Legea 230/2007?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
In calitate de presedinte de asociatie de proprietari ar trebui sa cunoasteti succesiunea actelor si actiunilor si mai ales baza legala ,in speta cea referitoare la instalare sisteme de supraveghere in condominii
In adunarea generala se voteaza multe hotarari care ulterior parcurg si alte proceduri de avizare de executare
In cazul interesului pentru instalare sistem de supraveghere trebuie sa existe hotararea adunarii generale care sa reprezinte votul majoritatilor partici[pantilor la adunare
Ulterior in baza hotararii adunarii generale,trebuie parcursa urmatoarea etapa obtinerea acordului individual al tuturor proprietarilor
Acordul individual este obligatoriu avand in vedere caracterul datelor si imaginilor stocate de sistemul de supraveghere
Directiva nr 95/46/CE (paragraful 14) a Parlamentului European, act corelat cu dispoziţiile Convenţiei nr. 108/1981 a Consiliului Europei. prevad fara exceptie
Utilizarea tehnicilor pentru captarea, manipularea, înregistrarea, stocarea şi comunicarea datelor constituite din imagini privind persoanele fizice reprezintă operaţiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal,

Instalarea unui sistem de supraveghere in imobil de locuit in comun trebuie sa respecte atat legislatia specifica asociatiilor de proprietari L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 cat mai ales legislatia speciala L nr 333/2003 si 677/2001
Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a emis Decizia nr. 52/31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicata în Monitorul Oficial nr. 389 /11 iunie 2012.
Articolul 6 al actului normativ menţionat prevede
Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate. cu excepţia cazurilor prevăzute de articolul 5, alineatul 2, din Legea nr. 677/2001.
.

Exceptand situatiile in care persoana fizica solicita incheierea unui contract (ex: cu angajatorul), viata ii este pusa în pericol, in interesul public al autoritatilor, cand operatorul este obligat prin lege sa instaleze camere video (ex: institutiile bancare) pentru un interes legitim, in scopuri statistice sau de cercetare stiintifica, doar daca datele sunt anonime pe toata durata prelucrarii
In cazul supus discutiei,fiindcă ne referim la un condominiu, este obligatoriu acordul individual al tuturor locatarilor persoane fizice identificate si identificabile prin intermediul imaginilor colectate si stocate.
Daca nu exista acordul individual al locatarilor ,monitorizarea video la blocuri si în curtile comune este ilegala, iar operatorul=persoanele fizice, juridice de drept public ori privat care gestioneaza sistemul video, este pasibil de a suporta rigorile legii-respectiv disp art 226 NCP.
Dat fiind ca dreptul la viata privata este unul fundamental, personal nepatrimonial, nu poate fi invocata vointa majoritatii proprietarilor condominiului, asa cum procedează unii dintre reprezentantii asociatiilor de proprietari
Desi Legea nr. 230/2007 dispune ca hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari, luate cu majoritatea voturilor, sunt obligatorii, ele nu pot aduce atingere drepturilor fundamentale si nu pot încalca dispozitii legale in vigoare.
Jurisdictia asociatiilor de proprietari este limitata la probleme strict administrative care tin de repartizarea costurilor si intretinerea cladirii, iar vointa majoritatii nu poate anula drepturile fundamentale garantate individual.
Legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari trasează fara exceptie limitele competentei si autonomiei persoanei juridice cu caracter nonprofit denumita Asociaţie de Proprietari.,care are drept scop legitim-conform art. 4 alin. 1 strict “
administrarea şi gestionarea proprietăţii comune”,

Legile care reglementeaza instalarea sistemelor de supravegehre care trebuiesc respectate indiferent de locul unde se instaleaza sisteme de supraveghere sunt :
-Legea nr.333/2003 si actualizarile ei prin :
-Legea 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010
-Legea 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007
-OUG 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005
-NORMELE METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor

Buna ziua! In situatia in care si in blocul nostru s-au montat camere de supraveghere in lift, unde pot sa fac o plangere, sau pe cine pot sa sesizez. Consiliul de administratie nu a raspuns la solicitarea mea de a consulta fiecare locatar din bloc. La ANSPDC este corect? Si in care din categorii? (Exercitarea dreptului de acces, opozitie sau altele? ). Va multumesc!
In situatia în care persoana în cauză apreciază că i s-au încălcat drepturile garantate de lege, în conformitate cu art. 25 coroborat cu 27 din Legea nr. 677/2001, modificată şi completată, poate înainta plângeri sau sesizări către Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

Va multumesc pentru raspuns. In care din cele 4 categorii de plangeri existente pe site-ul ANSPDC, s-ar incadra corect plangerea mea?
Draga Ralucandl,
Daca tot te-ai lipit de intrebarea mea, in loc sa o scrii pe a ta, te rog sa imi satisfaci o curiozitate: ce ai impotriva montarii de camere de supraveghere in lift? Nu vezi ce se intampla, ca sunt liberi tot felul de psihopati? Daca ti se intampla ceva chiar tie? Nu ai vrea sa se vada chipul infractorului? In fond, ascensorul este un spatiu public...