avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate speranta1977

Activitate speranta1977

Răspuns la discuția Contractele de munca
Imi puteti spune la ce va referiti cu fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Eu lucrez ca operator banda in fabrica cu contract la 8 ore si doresc sa ma mai angajez casier la un magazin cu contract la 4 ore. Este posibila aceasta situatie sau face parte din acele incompatibilitati?
Buna ziua,
Sunt angajata cu contract de munca pe 8 ore la o firma si doresc sa ma mai angajez la o alta firma cu contract de munca pe 4 ore.Este posibil?
Demisia mi-am dat-o mi -a fost stampilata semnata dar nu i s-a dat nici un nr de inregistrare.In contract este stipulat 90 zile de proba deci preavizul nu -si are locul in momentul de fata. In perioada de proba se poate demisiona fara preaviz si fara explicatii.Eu am plecat de o saptamana de acolo si nu mi-am primit inca actele.Am inteles de la cineva din interior ca actele sunt gata dar administratorul acestei firme nu vrea sa mi le inmaneze deocamdata.Razbunare probabil ca am avut tupeul sa-l infrunt.Deci eu vreau sa stiu concret in aceste conditii in cate zile de la plecarea mea pot depune reclamatie la ITM pt a-mi recupera actele.
Buna ziua,
Am lucrat la un magazin o perioada de 3 saptamani si am descoperit niste nereguli inregistrate in gestiune.Am cerut explicatii si mi s-aut dat niste explicatii aberante mai mult in batjocora de genul ca exista inregistat in gestiune mai multe bucati de produse decat sunt pe raft pt ca ce nu exista la raft a fost mancat de sefu.Mi s-a interzis sa intru in programul de gestiune pt a mai verifica stocurile.Atunci eu mi-am dat demisia si am plecat.As vrea sa stiu care este termenul legal in care firma imi poate da decizia de incetare a contractului de munca si adeverinta.Tin sa mentionez ca am plecat si eu nu am primit nici pana la ora actuala un exemplar din contractul de munca pe care l-am semnat.
As vrea sa stiu cand ma pot adresa cu o reclamatie la ITM pt a putea sa-mi recuperez actele de incetare a contractului de munca.
Buna ziua,
M-am angat de curand si am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata in care este stipulat ca perioada de proba este de 90 zile , perioada preaviz in caz de demisie este de 20 zile calendaristice.
Deja a inceput sa nu se respecte programul de lucru si acest lucru nu mai imi convine.In contract este stipulat ca prin regulament de ordine interioara se poate modifica programul de lucru.Pot pleca fara a astepta acea perioada de preaviz in caz de demisie tinand cont ca sunt in perioada de 90 zile de proba?La plecare mi se acorda dreptul salarial pe zilele lucrate?
Discuție somaj
Buna ziua,
Am fost in somaj din ianuarie 2015 si pana in iulie 2016.Pe perioada somajului am intrerupt si lucrat in perioadele 03.2015-04.2015, 07.2015- 09.2015, 04.2016-05.2016 si astfel somajul s-a prelungit pana pe 08.08.2016. Pe 18 iulie m-am angajat pe perioada determinata de 3 luni pana la data de 18 octombrie 2016 dupa care am incheiat contract pe perioada nedeterminata.As vrea sa stiu cand voi mai putea beneficia de un alt somaj si a doua problema daca am fost cu contract pe perioada determinata si apoi pe nedeterminata mai pot beneficia de acel stimulent de 30% ce se acorda de somaj daca ne angajam pe perioada nedeterminata pana la perioada terminarii somajului?
Discuție somaj
Buna ziua,
Din 14 ianuarie 2015 am fost in somaj pe o perioada de un an.Am mai lucrat o luna martie-aprilie 2015 perioada in care am suspendat somajul, apoi inca 3 luni iulie_septembrie2015 tot cu suspendarea somajului si inca o luna martie-aprilie 2016 tot cu suspendare somaj.In felul acesta somajul mi s-a prelungit pana la 8 august anul acesta dar in iulie pe 18 m-am angajat perioada determinata pana in 18 octombrie 2016 urmand sa inchei un contract pe perioada nedeterminata din 18 luna aceasta si sa renunt la somajul de 2 saptamani ramase. As vrea sa stiu daca la firma unde lucrez acum nu va mai merge si patronul va inchide peste vreo 5-6 luni de cand mai pot beneficia eu de un nou somaj.Va multumesc.
Nu m-ati inteles ,haideti sa o luam altfel .Eu am fost somera cu indemnizatie de somaj de anul trecut din septembrie si pana in prezent doar ca in luna aprilie am intrerupt acest somaj pt ca m-am angat in perioada 06.04.2016-05.05.2016 cu un salariu brut de 1250 lei +22 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon adica 207.02 lei reprezentand bonurile valorice.In decembrie,ianuarie,februarie,martie somajul a fost de 406 lei/luna.In aprilie in perioada 1-5 aprilie mi s-a dat 68 lei somaj + 904 lei salariu brut + 18 bonuri valorice in val.de 9.41 lei/bon adica 169.38 lei bonuri.Acesta a fost venitul meu in luna aprilie.In luna mai mi s-a facut la plecare pe 5 mai lichidarea si am avut un venit brut de 346 lei brut + 4 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon adica suma de 37.67 lei bonuri acesta rezrezentand diferenta din 1250 lei si 22 bonuri pe luna lucrata.Dar in mai pe 9 mai am reluat somajul si tot atunci am intrat in cm pana pe 24 iunie.Perioada 6,7,8 mai este inafara angajarii si inafara somajului - fara venit. Din 9 mai pana pe 31 mai sunt 17 zile lucratoare ale cm care trebuie platite si la care se adauga venitul din perioada 1-5 mai de 346 lei brut salariu +37.67 lei bonuri si astfel se ajunge la indemnizatia somajului pe care trebuia sa o aduca postasul.Mi s-a adus 223 lei si nu s-a tinut cont de perioadele de 1-5 aprilie de suma de 68 lei somaj si nici de perioada 1-5 mai de suma de 346 lei salariu brut +37.67 lei bon valorile.Chiar daca in luna mai pe perioada 1-5 mai am luat salariu de la angajator nu trebuie sa se tina cont si de acesta la calculul indemnizatiei de somaj asa cum s-a tinut cont si in luna aprilie. Acestea fiind datele integrale indemnizatia este tot 223 lei?
Ce spuneti dumneavoastra e corect dar omiteti ceva. In luna aprilie venitul brut de 904 lei a fost in perioada 6 aprilie -30 aprilie, in perioada 1aprilie - 5 aprilie am avut indemnizatie somaj de 68 lei pe care nimeni nu o ia in calcul si atunci venitul lunii aprilie nu ar fi doar de 904 lei ci 904 lei salariu + 68 lei somaj deci un venit de 972 lei pe toata luna aprilie.In luna mai concediul medical a fost din 9 mai pana pe 31 mai care reprezinta 17 zile lucratoare din concediul medical asa cum spuneti dumneavoastra, dar am uitat perioada de 1 mai - 5 mai inclusiv cand eu eram salariata si nimeni nu ea in calcul venitul brut si pe aceste 5 zile si nici pe adeverinta pe care am completat-o de la somaj nu s-a cerut venitul si pe luna mai.Ce nu inteleg corect ar fi ca si venitul pe luna mai sa se calculeze la valoarea concediului medical + venitul brut al zilelor lucratoare din luna mai si abia apoi sa ajungem la totalul indemnizatiei de somaj pe care trebuia s-o aduca postasul. Va intreb indemnizatia de somaj va fi tot 223 lei daca luati si cele doua perioade specificate mai sus omise in calcul?
Cele doua perioade omise nu trebuie si ele calculate ca venituri daca au fost platite si concediul medical se stabileste ca medie a veniturilor pe ultimele 6 luni?
Nu cumva perioada de calcul ar fi decembrie 2015 - mai 2016 acestea reprezentand 6 luni.Perioada noiembrie 2015 - mai 2016 reprezinta 7 luni tinand cont ca trebuie acordata indemnizatia la nivelul lunii mai.
Buna ziua
As vrea sa stiu si eu cum se calculeaza concediul medical cand esti in somaj tinand cont de faptul ca eu in luna aprilie intre 06 aprilie si 05 mai 2016 am lucrat si am avut un salariu brut de 1250 lei + 22 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon ,iar pe luna aprilie mai precis intre 6 si 31 aprilie am realizat un venit brut de 904 lei conform adeverintei de la firma unde am lucrat pe care m-au pus cei de la somaj s-o completeze, iar somajul este de 406 lei/luna.Somajul l-am reluat cu data de 9 mai 2016.Tot atunci mi-am fracturat piciorul si de la spital mi s-a dat concediu medical din 9 mai pana in 03 iunie si apoi in continuare pana pe 24 iunie.In luna mai ce somaj imi revenea pentru ca postasul a venit azi cu somajul pe luna mai si mi-a adus suma de 223 lei ceea ce mi se pare undeva o greseala. Ati putea sa ma lamuriti daca este corect sau au gresit cand mi-au calculat concediul medical. Mentionez ca lunile martie, februarie,ianuarie 2016, decembrie, noiembrie, octombrie 2015 am fost in somaj cu indemnizatie de 406 lei/luna.