avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate cablu

Activitate cablu

Buna ziua
Bunica mea a decedat de curând și trebuie începută procedura de succesiune, care ar fi pași?
Actele care trebuie pentru deschiderea procedurii succesorale.
Menționez că nu se găsește act de proprietate pe imobil, însă este trecut la primărie și se plătește pe impozit pe construcție. De asemenea am găsit un extras CF in care apare bunica mea că și proprietara.
Cum as putea obține un duplicat după actul de proprietate
Alta problema ar fi că soțul bunicii mele a decedat in altă localitate și nici certificatul de deces nu îl găsim, cum poate fi eliberat un duplicat al acestuia?
Ultima întrebare este legată de faptul că bunica, a avut doi băieți. Unul dintre ei a decedat și are un băiat, acesta poate declara in fata oricărui notar public că nu are pretenții la succesiune sau doar in fața notarului unde acesta este dezbătută?
Mulțumesc
Buna ziua
Care este modalitatea cea mai ușoară pentru a trece pe numele meu, un apartament în cazul în care proprietarul in această speță mama mea este bolnava pe pat și în momentul de față nu poate lua hotărâri singura
Mulțumesc
Buna ziua
As dori daca se poate sa primesc lămuri legate de procedura de cesionare a unui credit.
O cunoștință a contractat un credit ipotecar la OTP Bank pe care l a plătit până la un moment dat, ulterior au apărut ceva probleme și creditul a rămas restant.
Aceasta a fost cesionat către OTP FAKTORING, unde până în prezent s au plătit undeva până la 50000 lei.
Zilele trecute creditul a fost cesionat către EOS dac la valoarea lui inițială, ceea ce nu mi se pare normal
Oare ce a ar putea face, persoana respectiva nu dore8sa mai plătească creditul
Mulțumesc
Buna ziua
Legat de OUG 90/2022. privind suspendarea ratelor
Am fost întrebat de către cineva, daca au fost aprobate normele metodologice și de când s ar putea depune cereri
Mulțumesc
Răspuns la discuția Taxa la un club sportiv de fotbal
Clubul este susținut financiar doar de administrația locală, clubul este al primăriei. In sezonul încheiat s au cheltuit din cca 400000/500000 de euro pt finanțarea echipei
Nu exista nicio contribuție financiară privată
La același lucru m am gândit și eu, este 7n fel de ciupeală
Buna ziua
Cât de legal este că un club sportiv de fotbal finanțat în totalitate de la bugetul local sa solicite o taxa copiilor pentru înscriși la clubul respectiv pentru a participa la antrenamente
Mulțumesc
Buna dimineata
O cunoștiință a cumpărat de la o firmă care comercializează automobile SH, o mașină la mâna a I-a.
A primit de la firma in locul certificatului fiscal, o copie a unui certificat de înregistrare fiscală, masina fiind declarată in factura ca si
Stoc de marfă.
Masina a tracut RAR, iar la primarie persoana de la ghișeu a spus că trebuie certificatul fiscal pt a putea inregistra masina pe numele sau.
Atâta timp cât masina a fost declarată stoc de marfă, ea nu a fost înregistrată la impozite si vândută conform actelor in termen de 30 de zile.
De ce nu poate fi înregistrată la finanțe doar pe baza certificatului de atestare fiscală?
Este neaparat nevoie de acel fiscal?
Si daca prin absurd delerul auto nu il eliberează ce ar putea face?
Multumesc
Discuție concediu odihna
buna ziua, am o intrebare legate de acordare CO
sunt angajat de 6 luni si mi s a spus ca nu pot inca benefia de CO.
Daca Codul Muncii nu face referire la nicio perioada de timp minima lucrata, firma poate impune prin RI o asmenea perioada?
si daca da, eu nu trebuie sa beneficiez de concediu in anul care a trecut?
multumesc
Răspuns la discuția Justificare cheltuieli acoperis
Multumesc
Buna ziua, pe scara in care locuiesc s au strans banii pt realizarea unui nou acoperis. Din pacate acoperisul respectiv nu a mai fost realuzat. Ce trebuie sa fac pt: - a recupera suma platita. - a afla modul in care au fost cheltuiti banii. Multumesc