avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate Mistretu808

Activitate Mistretu808

Normal ar fi sa nu mai fie valabila nici o factura emisa ulterior celor 42 de zile,,, sa inteleg ca ma pot trezi si dupa 3 luni cu factura de la ei...
Buna ziua,

In data de 31.10.2021 contractul meu de energia electrica cu vechiul furnizor a fost reziliat trecand ulterior la un alt furnizor. Problema este ca vechiul furnizor nu mi-a trimis nici pana in prezent vreo factura de regularizare asa cum se mentioneaza pe site ul anr :

"În termen de maximum 42 de zile de la data schimbării furnizorului, vechiul furnizor vă va transmite o factură cu decontul final de lichidare a tuturor obligaţiilor de plată. Achitaţi contravaloarea acestei facturi până la termenul scadent."

Intrebarea mea este: ce se intampla daca aceste zile au expirat... care este cadrul legal , eu i am contactat o data si mi au spus sa astept cele 42 de zile si sincer nu vreau sa ma rog de ei sa le dau bani..

Multumesc, anticipat!
Buna ziua,

In data de 10.02.2018 am comandat o placa de baza de la Altex - online - care mi-a ajuns pe data de 13.02.2018. La livrare am obs. ca cutia placii este rupta la colt dar am gandit ca o fi fost defacuta ca sa se bage garantia sau instructiuni in romana lucru care am mai patit intr-un magazin altex. Nu am verificat placa de baza , adica sa o scot din folie sau sa vad daca este sigilata sau daca are defecte mecanice... am semnat si am mers in casa iar apoi am constatat ca la soclu procesorului avea cativa pini indoiti. In prima faza m-am panicat iar apoi am deschis sesizare la care mi s-a raspuns spunandu-se ca daca se constata defectul reclamat, o sa mi se inlocuiasca sau o sa mi se de-a banutii inapoi. M-am linistit iar cand am vazut ca periada de retur sau inapoiere banuti dureaza 2 saptamani... m-am imprumutat de bani si am luat alta placa care a fost ok dar la fel nu a fost sigilata, se pare ca asa vine din fabrica. Dupa doua saptamani am primit rezultatul care a fost negativ (defect indus dar nu zice ca de mine), anulare garantie cu retur in aceiasi stare. Am sunat la retururi iar cei de acolo sustin tare ca defectul a fost indus de mine si ca produsul a fost sigilat , lucru care nu este adevarat, iar parerea mea este ca acel produs a fost desfacut de altcineva inaintea mea. "Am facut o sesizare la OPC iar acesti mi-au raspuns"Avand in vedere cele aratate anterior nu ne putem pronunta cu privire la temeinicia reclamatiei dvs., in cauza fiind necesara efectuarea unei expertize tehnice de catre un expert neutru, in cadru unei proceduri judiciare initiate de catre dvs. conform prevederilor Codului Civil si Codului de Procedura Civila prin care sa se stabileasca legatura de cauzabilitate dintre neconformitatea produsului si modul de utilizare a acestuia, institutia noastra neavand competenta materiala in acest sens." Referitor la raspunsul celor de la opc ..am fost la un sercive neutru la care citez "noi putem sa constatam acelasi lucru...pini indoiti, dar credeti ca noi putem scrie ciene este vinovat pentru asta?" . Eu sincer nu pot sa cred ca se poate intampla asa ceva in tara asta.. va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare, Multumesc!
Răspuns la discuția cumparare autovehicul folosit
conteaza marca de masina?