avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters352773

Activitate ContSters352773

Răspuns la discuția Avocat pasiv
Multumesc pentru raspuns. Domna avocat s-a prezentat la primul termen, dar nu stia ca exista o modificare la dosar cu toate ca, eu urmarind modificarile aparute pe site-ul Judecatoriei, am anuntat-o despre acest aspect. Avea in dosarul meu o hartie scrisa de mana (motivul reclamatiei mele scris in termeni adecvati). Aceasta doamna avocat (recomandata de cineva) nici macar nu a incheiat un contract cu mine si nu mi-a eliberat nici o chitanta pentru cei 1500 lei pe care i-am platit. Mereu a spus ca nu are timp ba ca au fost sarbatorile de Craciun, ba ca a fost in concediu, ba ca a fost Pastele.
As vrea sa caut o solutie mai simpla pentru a-mi recupera banii.
Discuție Avocat pasiv
Buna ziua. Am deschis un proces pentru marire pensie alimentara. Am platit un avocat pentru a ma reprezenta in Instanta si pentru a face toate cele necesare. Insa, dupa ce si-a primit onorariul, 1500 lei, nu isi mai da absolut deloc interesul pentru procesul meu. Toate formalitatile le-am facut singura. Am scos certificat de grefa, am trimis scrisoare catre institutii din Italia pentru a obtine dovada salariului lui, traduceri si absolut tot ce a fost necesar am facut SINGURA. Am avut pana acum un termen la care am cerut amanare. Acum, de cate ori o sun pe dna avocat sa ma indrume ce am de facut, imi spune ba ca e ocupata, ca chiar nu raspunde. Umatorul termen il am pe 21 mai timp in care ar trebui sa obtin alte documente doveditoare iar ca persoana fizica nu pot.
Intrebare: exista posibilitatea sa reclam undeva faptul ca domna avocat nu isi face treaba pentru care am platit-o? Am dat niste bani pentru niste servicii ce nu le primesc.
Multumesc pentru raspuns. Hotararea de divort e data in Romania iar procesul pentru marirea pensiei alimentare e deschis in Romania. Am certificatul de grefa tradus ai legalizat prin care sunt autorizata sa cer dovada veniturilor lui. Am si avocat care ma reprezinta in proces, insa mi-a spus sa ma descurc cu acest aspect.
Multumesc pentru raspuns. Da, cunosc adresa lui. Plangerea este facuta de aproximativ o luna. Am si avocat care ma reprezinta, insa doamna avocat mi-a cerut sa fac singura aceste demersuri. Am scos singura certificatul de grefa, l-am tradus in italiana, l-am legalizat. Acum trebuie sa fac o solicitare catre autoritatile de acolo si nu stiu cum trebuie sa sune aceasta cerere.
Buna ziua. Am deschis proces in Romania pentru marirea pensiei alimentare. Trebuie sa fac dovada veniturilor fostului meu sot, acesta lucrand de mai bine de 10 ani in Italia. Am obtinut certificatul de grefa care ma autorizeaza sa fac aceste demersuri, insa nu stiu care sunt autoritatile din Italia catre care trebuie sa trimit aceasta cerere. Si nu stiu nici cum ar trebui sa formulez cererea. Va rog, daca ma puteti ajuta cu o idee. Multumesc.
Buna ziua. Am deschis proces in Romania pentru marirea pensiei alimentare. Trebuie sa fac dovada veniturilor fostului meu sot, acesta lucrand de mai bine de 10 ani in Italia. Am obtinut certificatul de grefa care ma autorizeaza sa fac aceste demersuri, insa nu stiu care sunt autoritatile din Italia catre care trebuie sa trimit aceasta cerere. Si nu stiu nici cum ar trebui sa formulez cererea. Va rog, daca ma puteti ajuta cu o idee. Multumesc.
Buna ziua! Am divortat de tatal copilului meu in anul 2008. Avem o hotarare judecatoreasca unde scrie ca ar trebui sa plareasca o pensie alimentara, 25% din salariul minim pe economie. Vreo 9 ani de zile nu i-a dat copilului nici un ban, iar de vreo 2 ani plateste, dar suma nu se ridica la cei 25%, asa cum este scris in hotarare. Am facut plangere la politie dar a fost scos de sub urmarire pe motiv ca "fapta nu a fost savarsita cu intentie". Vreau sa cer o marire, insa nu stiu exact cum trebuie sa procedez. El s-a stabilit in Italia de ani buni. Sa apelez la un executor judecatoresc? Daca da, unde? In Romania, unde s-a dat aceasta hotarare, sau in Italia, unde el s-a stabilit si isi are locul de munca? Multumesc
Buna ziua. Am divortat de tatal copilului in anul 2008. S-a stabilit atunci ca fostul sot ar trebui sa plateasca pensia alimentara de 25% din salariul minim pe economie. Nu si-a asumat niciodata acest lucru, drept urmare am facut reclamatie. Am primit raspuns ca "este scos de sub urmarire deoarece fapta nu a fost savarsita cu intentie".
Am reusit mai apoi sa iau legatura cu el, iar de aproximativ un an, ii da copilului intre 50 si 100€, dar niciodata la timp.
Intre timp a mai aparut un copil pe lume, caruia ii plateste aproximativ 400€/luna, in Italia. Va rog sa ma indrumati, cum as putea sa procedez, sa obtin pt copilul meu o suma corecta, si mai ales ceea ce ii datoreaza pt cei 10 ani in care nu i-a platit nici macar un cent? Multumesc