avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate vladsav

Activitate vladsav

Acum 23 de ani cineva a obtinut un apartament ANL pe care intre timp l-a cumparat (cu 7 ani in urma). Inainte de depunerea actelor pentru locuinta ANL, persoana respectiva a detinut un apartament in proprietate pentru scurt timp pe care l-a donat (cu uzufruct viager) si a declarat ca nu detine si nu a detinut locuinta. Daca au trecut mai mult de 20 ani, fapta s-a prescris?
Am 3 contracte cu administratia unui cimitir ce apartine de primarie pentru intretinerea a 6 morminte (presupune curatarea de gunoaie, buruieni o data pe luna; se percepe o taxa lunara si contractele sunt facute pe o perioada de un an). S-a facut curatenie doar in prima luna, iar de atunci sunt purtat cu vorba de catre administrator care ma trimite pe mine la femeia careia i-a repartizat mormintele. Am inteles prin asta ca trebuie sa-i dau eu ceva acesteia, i-am dat niste bani si cum va spuneam, doar o data s-a curatat. Nu reusesc sa-i determin sa respecte contractul, pur si simplu imi rad in nas. Degeaba fac reclamatie la primarie, nu o sa rezolv nimic. As putea sa-i reclam undeva si sa verifice cineva daca se respecta contractul? Ca sa-i dau in judecata, nu merita efortul
Am fost chemat la ANAF pentru audiere in legatura cu o datorie a unei societati de tip SRL (eu fost administrator). Datoria ar fi din 2001, cand SRL ul si-a incetat activitatea. Societatea este radiata din august 2017. Mi s-a spus ca voi fi executat silit. Am fost la avocat si mi-a zis sa astept decizia si apoi va actiona. Problema este ca au trecut 60 de zile de la audiere si inca nu am primit decizia si nici un cont in banca nu este executat sau cum se spune. De asemenea, am rugat postasul sa ma anunte daca primesc ceva de la ANAF si nu au trimis nimic. Eu vreau sa intru in posesia deciziei ca sa rezolv situatia in care ma aflu. Ce sa fac, pentru ca mi s-a spus sa astept decizia!
Am cerut copia unui dosar al meu pentru a-l studia avocatul, eu nu am inteles nimic, stiu doar ca datoria este din 2001 (a uni SRL radiat, eu fost administrator), Am cerut copia dosarului cu achitarea costului acestui serviciu, mi s-a spus sa fac cerere, am facut-o, am inregistrat-o, am lasat si nr telefon cum mi s-a cerut si mi-au zis ca ma anunta ei. au trecut 10 zile calendaristice si inca nu m-au contactat. Pentru ca vreau sa nu treaca termenul legal in care pot sa-i dau in judecata, va rog sa-mi spuneti care este termenul legal de raspuns (da sau nu) la aceasta cerere.
Multumesc!
Buna seara! Pe scurt:
- un SRL inceteaza activitatea in 2001 din cauza decesului unuia dintre cei 2 asociati
- in 2004 este dizolvat din oficiu
- in 2017 este radiat din oficiu
Singurul administrator ramas primeste notificare de la fisc ca SRL-ul are restante fiscale totale de 10000 lei, din care 1700 debite si 8300 accesorii si sa se prezinte pentru audiere.
Fiscul sustine ca a trimis mai multe notificari pe adresa sediului social si una in 2015 pe adresa administratorului cu confirmare de primire, dar nu a fost gasit si a fost returnata + ca datoriile firmei apar si pe site-ul ANAF si se putea veriifica daca exista datorii. Asa e, doar ca pe site-ul MF chiar nu apare pe lista persoanelor juridice cu restante fiscale si notificarile nu au ajuns la administrator. Ei au zis ca lor le apare „pe calculator”, dar nu-i intereseaza daca celor din exteriorul retelei ANAF nu le apare o firma pe lista datornicilor. Ok, au zis ca un eventual proces impotriva lor e pierdut.
Cu ajutorul unui avocat poate fi castigat un proces impotriva fiscului pentru ca: societatea nu apare pe site-ul MF la restantieri, administratorul nu a fost in posesia notificarilor si au trecut 16 ani in care daca chiar doreau ar fi putut notifica administratorul si pe adresa de domiciliu si societatea e deja radiata (nu aveau habar de radierea societatii, desi in lege scrie ca este anuntat ANAFul )?
Cu respect, va multumesc
salut! am niste intrebari, inainte sa va spun pe scurt despre ce e vorba.
adunare generala la o asociatie de proprietari, toti "sar cu gura pe" presedinte in legatura cu o problema si domnul raspunde: "trebuie sa platiti sau ati uitat ca v-am dat adeverinta ca nu aveti datorii la asociatie si de fapt toti aveati?". #-o
eu unul nu am avut datorii, am folosit o astfel de adeverinta pentru a imi instala centrala si a renunta la serviciile CET-ului si toti ceilalti au avut nevoie de asa ceva. din cate imi amintesc in situatia respectiva se aflau 5 apartamente. toate firmele care fac instalatii de gaze din orasul meu cer o astfel de adeverinta din care sa rezulte explicit ca beneficiarul lucrarii nu are datorii catre asociatie.
pentru ca imi este dificil sa interpretez eu o lege, va intreb:
1. asta nu e santaj?
2. acele adeverinte nu reflecta situatia reala, e vorba de fals?
de fals in acte am auzit, dar adeverintele nu stiu daca sunt acte.
oricum as lua-o, situatia nu mi se pare deloc in regula: sa ma obligi sa fac ceva doar pentru ca unii au beneficiat de niste favoruri.
va rog, sa ma lamuriti
multumesc!
Răspuns la discuția Am ceva probleme in asociatie
ynocentta a scris:


3-Problema delicata...dvs nu va intelegeti cu "madama "care face curatenie...
Daca nu ar fi curatenie,ati ridica problama la fel cum se intampla cu dezinteresul cu reparatia terasei...
Problemele din cadrul asociatiei de proprietari trebuiesc solutionate cu decenta,intelepciune si cu toleranta.
Nu ne alegem vecinii si daca nu manifestam comportament si atitudine decenta este posibil ca si vecinii sa nu ne inghita pe noi si sa isi doreasca sa nu ne mai vada prin bloc...



poate exprimarea madama lasa de dorit, dar raspunsul e de toata jena - e platita la negru si nu am de gand sa-i dau bani decat prin asociatie si sa primesc chitanta in schimb. copilul nu accept sa fie hartuit din cauza asta si nu o sa cedez, doar ca vine de 2 ori /saptamana si mereu in alte zile. daca reclam nu am dovezi, nu o sa vina itm-ul sa stea la panda.
salut! stau la bloc si fac parte din o asociatie proprietari. am cateva intrebari:
1. vreau sa maresc intrarea unei camere cu 20 cm si cineva mi-a spus ca nu o pot face fara aprobare. nu demolez un perete, doar maresc intrarea cu max 20 cm. trebuie sa anunt asociatia, primaria? despre ce lege e vorba? care ar fi amenda si cine face control pentru asa ceva?
2. care sunt pasii de urmat pentru a determina asociatia sa repare acoperisul blocului? cica sa il fac singur daca imi ploua in cap, acum nu exista bani
3. pe holul scarii face curat o madama care imi face mereu scandal ca nu vreau sa o platesc; eu platesc doar ce e pe lista de intretinere si daca salariul ei nu e trecut acolo nu ma intereseaza
am dat bani 2 ani si ceva dar nu pe listele de intretinere era trecuta contributia pentru ea, venea seful de scara si ii dam banii in mana fara chitanta. acum cateva luni am refuzat si acum femeia asta imi hartuieste copilul cand il prinde, eu am incercat sa port o discutie cu presedinta, dar zice ca nu e adevarat copilui minte. mi-as dori sa nu o mai vad pe aici. ce as putea face?