avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate TudorEmilia

Activitate TudorEmilia

Răspuns la discuția AMENDA PENALA
Buna seara! Da
Discuție AMENDA PENALA
Buna ziua, in luna ianuarie am luat o amenda penala pentru tulburarea linistii publice si am platit-o la un interval de o luna. As dori sa stiu termenul de reabilitare. Multumesc
Buna ziua! M-am casatorit recent si doresc sa-mi schimb domiciliu la sot! Problema este ca am ceva datorii la primaria (amenzi contraventionale). Intrebarea este daca mi-l pot schimba si datoriile se transfera la primaria unde doresc sa ma mut? Multumesc
Buna ziua! Mi-a fost admisa o actiune privind o ordonanta de plata, in sensul ca acum debuitorul este tinut sa plateasca societatii mele suma de 2000 lei. Ea nu a mai fost atacata dar care este procedura incontinuare? Trebuie sa merg la un executor judecatoresc cu ea sau sa astept plata? Multumesc
Buna ziua! Detin un motel si in urma cu 2 luni, o firma a venit sa-si cazeze o parte din angajati pentru o perioada mai indelungata. La noi cazarile mai lungi se fac pe baza de factura cu plata de cele mai multe ori in timpul sederii sau dupa, intr-un termen rezonabil. Prima factura ce consta in cazare pentru 10 zile a fost platita iar mai apoi cea de a 2-a, in valoare de 4000 lei nu a mai fost platita. I-am trimis respectivei firme o somatie, insa fara vreun rezultat. Ce e de facut daca vreau sa merg in instanta? Exista vreun model tip de cerere, de pretentii sau cum se numesc? Multumesc frumos

Mai trebuie mentionat ca a fost facut si un contract la inceput!
Discuție amenda tahograf
Buna ziua! Unul dintre soferii de la firma de transport pe care o administrez a umblat la aparatul tahograf si in consecinta firma a luat amenda contraventionala in valoare de 9000 lei. Cum ar trebui sa procedez sa plateasca soferul avand in vedere faptul ca in contractul de munca incheiat, acesta se obliga clar sa nu umble la acest aparat?! Ma gandesc ca firma nu ar avea de ce sa isi asume greseala lui. Multumesc
Buna ziua! Vreau sa renunt la un proces pe care l-am intentat, contestand o amenda! Deja martorii au fost citati! Termenul e pe 4 aprilie! Mai pot face cerere de renuntare la judecata in acest caz? Daca da, trebuie timbrata? Multumesc
Multumesc pentru raspuns! Atunci voi merge cu cererea la judecatorie plus taxa de timbru!
Multumesc pentru raspuns! Nu am primit inca nimic acasa, am vazut pe portal si mai am doar 7 zile la dispozitie din cele 15 in care trebuie sa predau permisul si sa dau examenul respectiv. Sper sa rezolv la instanta pana atunci.
Buna ziua! Am nevoie de o copie legalizata dupa o hotarare judecatoreasca si anume, am pierdut un proces in care am contestat o contraventie in care eram sanctionat cu suspenadrea permisului, am pierdut fond si apel si acum trebuie sa merg sa dau testul prin care se reduce nr. de zile de suspendare la 30 de zile si am nevoie si de respectiva copie. Cum o pot obtine? Merg direct la instanta sau trebuie sa fac inainte o cerere sa mai platesc vreo taxa? Multumesc