Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta plata admisa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta plata admisa

Buna ziua! Mi-a fost admisa o actiune privind o ordonanta de plata, in sensul ca acum debuitorul este tinut sa plateasca societatii mele suma de 2000 lei. Ea nu a mai fost atacata dar care este procedura incontinuare? Trebuie sa merg la un executor judecatoresc cu ea sau sa astept plata? Multumesc
Buna ziua
intai legalizati sentinta.
somati printr-un executor judecatoresc sau avocat sa va achite suma
Nu va achita, va adresati unui executor judecatoresc.
Dacă n-au formulat cerere în anulare este perfect!
Contractați-i solicitându-le să consimtă voluntar la plată arătându-le că în caz contrar veți apela la un executor.
Dacă nu vă plătesc voluntar, mergeți la instanță cu o cerere de legalizare a hotărârii însoțită de o taxă de timbru și apoi la un executor.
Dacă nu aveți timp, un avocat se poate ocupa de toate aceste demersuri!