avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta plata admisa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta plata admisa

Buna ziua! Mi-a fost admisa o actiune privind o ordonanta de plata, in sensul ca acum debuitorul este tinut sa plateasca societatii mele suma de 2000 lei. Ea nu a mai fost atacata dar care este procedura incontinuare? Trebuie sa merg la un executor judecatoresc cu ea sau sa astept plata? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 17:16, 2 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua
intai legalizati sentinta.
somati printr-un executor judecatoresc sau avocat sa va achite suma
Nu va achita, va adresati unui executor judecatoresc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă n-au formulat cerere în anulare este perfect!
Contractați-i solicitându-le să consimtă voluntar la plată arătându-le că în caz contrar veți apela la un executor.
Dacă nu vă plătesc voluntar, mergeți la instanță cu o cerere de legalizare a hotărârii însoțită de o taxă de timbru și apoi la un executor.
Dacă nu aveți timp, un avocat se poate ocupa de toate aceste demersuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata pensiei alimentare Otilia P. Otilia P. Buna. In 04.05.2018 am intentat proces pt pensie alimentara, in 27.06.2019 s-a finalizat procesul, sentinta este definitiva dar nu a fost ... (vezi toată discuția)
Am contestat executarea silită și am câștigat procesul. urmează să-mi recuperez cheltuielile, vă rog să mă îndrumați: care e procedura pe care trebuie s-o urmez? Mia4 Mia4 Buna ziua,in urma unui proces de contestatie la executare silita,mi sa aprobat contestatia,sa anulat executarea si sa aprobat recuperarea cheltuielilor. Dupa ... (vezi toată discuția)
Acte necesare elibarerare hotarare de divort definitiva saaa saaa Buna ziua, Am avut si eu divortul la judecatoria sect 6 iar acum as avea nevoie de hotarea de divort definitiva. Imi puteti spune ce acte imi sunt necesare ... (vezi toată discuția)