Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am nevoie de copie legalizată după hotărârea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am nevoie de copie legalizată după hotărârea judecătorească pentru reducerea numărului de zile de suspendare permis. Cum o pot obține?

Buna ziua! Am nevoie de o copie legalizata dupa o hotarare judecatoreasca si anume, am pierdut un proces in care am contestat o contraventie in care eram sanctionat cu suspenadrea permisului, am pierdut fond si apel si acum trebuie sa merg sa dau testul prin care se reduce nr. de zile de suspendare la 30 de zile si am nevoie si de respectiva copie. Cum o pot obtine? Merg direct la instanta sau trebuie sa fac inainte o cerere sa mai platesc vreo taxa? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Faceti o cerere si achitati taxele pentru legalizare ( la oficul postal, eventual) apoi mergeti la instanta care a dat hotararea, la arhiva. Solicitati dosarul. si va programati pentru legalizare. daca aveti copie a sentintei faceti dvs copiile necesare.
Alexandrina Mihai,
Buna ziua,
Mergeti la instanta de fond cu sentinta care v-a venit acasa, cu o taxa de timbru de 5 lei si cu o cerere prin care solicitati legalizarea.
Se depun la registratura dupa ce scoateti dosarul de la arhiva.
Veti reveni sa va ridicati sentinta legalizata in cateva zile.
Multumesc pentru raspuns! Nu am primit inca nimic acasa, am vazut pe portal si mai am doar 7 zile la dispozitie din cele 15 in care trebuie sa predau permisul si sa dau examenul respectiv. Sper sa rezolv la instanta pana atunci.
Spuneti ca ati pierdut la fond si in apel., prin urmare hotararea pe care trebuie sa o legalizati este cea de la fond, adica cea de la judecatorie
.Cea de la tribunal ( din apel) pe care nu ati primit-o, nu mai are relevanta in conditiile in care apelul s-a respins, pentru ca prin respingerea apelului, sentinta pronuntata de judecatorie a ramas definitiva de la data pronuntarii instantei de apel.
Termenul de 15 zile pentru predarea permisului curge de la data pronuntarii instantei de apel.
Multumesc pentru raspuns! Atunci voi merge cu cererea la judecatorie plus taxa de timbru!