avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate F1987

Activitate F1987

Buna ziua,
In noiembrie 2013 a inceput executarea silita a subsemnatului pentru o decizie de imputare a angajatorului, emisa odata cu decizia de concediere in 2003 (ne-am judecat 10 ani, dar fiind o companie nationala .........).
Am formulat contestatie la executare dar aceasta a fost respinsa.
Prin poprirea pe conturi am platit cca 30 % din imputatie pana in 2016 cand am ramas fara loc de munca si implicit fara venituri, situatie in care ma gasesc si azi.
Intrucat nu am mai putut achita creditul la o banca pentru casa, in 2017 am fost executat silit si am ramas si fara locuinta. Si pentru aceasta executare am formulat contestatie cu toate caile de atac posibile, dar toate au fost respinse.
Din 2019 nu am mai primit nici o instiintare de la nici un executor..
De ce si in prezent figurez cu poprire pe conturi, nu a intervenit in ambele cazuri perimarea executarii, precum si prescriptia dreptului de a reincepe executare silita ?
Cum sa procedez intrucat pentru ambele executari am formulat contestatii la timpul respectiv.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In noiembrie 2013 a inceput executarea silita a subsemnatului pentru o decizie de imputare a angajatorului, emisa odata cu decizia de concediere in 2003 (ne-am judecat 10 ani, dar fiind o companie nationala .........).
Am formulat contestatie la executare dar aceasta a fost respinsa.
Prin poprirea pe conturi am platit cca 30 % din imputatie pana in 2016 cand am ramas fara loc de munca si implicit fara venituri, situatie in care ma gasesc si azi.
Intrucat nu am mai putut achita creditul la o banca pentru casa, in 2017 am fost executat silit si am ramas si fara locuinta. Si pentru aceasta executare am formulat contestatie cu toate caile de atac posibile, dar toate au fost respinse.
Din 2019 nu am mai primit nici o instiintare de la nici un executor..
De ce si in prezent figurez cu poprire pe conturi, nu a intervenit in ambele cazuri perimarea executarii, precum si prescriptia dreptului de a reincepe executare silita ?
Cum sa procedez intrucat pentru ambele executari am formulat contestatii la timpul respectiv.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In septembrie 2014 am facut un credit la un IFN pe care l-am achitat pana in luna mai 2015, moment in care am fost trimis in somaj de catre angajatorul unde lucram.
La data de 29.03.2016, IFN-ul a cesionat contractul de credit catre un recuperator Investcapital ltd, care a solicitat executarea silita a subsemnatului incuviintata la data de 04.04.2018.. Am facut contestatie la executare dar care a fost respinsa prin hotararea din 16.01.2019.
Mentionez ca nemaiavand loc de munca si alte venituri, (am fost executat si imobiliar in noiembrie 2017, moment in care am ramas fara locuinta construita cu un credit bancar), nu am putut achita nimic din executare solicitata de recuperator.
Deasemeni, fac precizarea ca ultima somatie de la executor, de care am luat la cunostinta, a fost in data de 22.10.2019..
Zilele trecute am primit un mesaj de la banca prin care mi s-a comunicat poprirea contului de catre un alt executor care a primit incuviintarea executarii silite la data de 15.02.2023, executare solicitata de acelasi recuperator Investcapital ltd..
In opinia mea in cazul primei executari opereaza perimarea acesteia, iar in cazul celei de-a doua, asa-zisul creditor Investcapital ltd nu mai avea dreptul sa solicite executarea silita intrucat a intervenit prescriptia acestui drept.
Va rog cu respect sa-mi comunicati opiniile dumneavostra si cum ar trebui sa procedez.
Multumesc anticipat.

Buna ziua,
In septembrie 2014 am facut un credit la un IFN pe care l-am achitat pana in luna mai 2015, moment in care am fost trimis in somaj de catre angajatorul unde lucram.
La data de 29.03.2016, IFN-ul a cesionat contractul de credit catre un recuperator Investcapital ltd, care a solicitat executarea silita a subsemnatului incuviintata la data de 04.04.2018.. Am facut contestatie la executare dar care a fost respinsa prin hotararea din 16.01.2019.
Mentionez ca nemaiavand loc de munca si alte venituri, (am fost executat si imobiliar in noiembrie 2017, moment in care am ramas fara locuinta construita cu un credit bancar), nu am putut achita nimic din executare solicitata de recuperator.
Deasemeni, fac precizarea ca ultima somatie de la executor, de care am luat la cunostinta, a fost in data de 22.10.2019..
Zilele trecute am primit un mesaj de la banca prin care mi s-a comunicat poprirea contului de catre un alt executor care a primit incuviintarea executarii silite la data de 15.02.2015, executare solicitata de acelasi recuperator Investcapital ltd..
In opinia mea in cazul primei executari opereaza perimarea acesteia, iar in cazul celei de-a doua, asa-zisul creditor Investcapital ltd, nu mai avea dreptul sa solicite executarea silita, intrucat a intervenit prescriptia acestui drept.
Va rog cu respect sa-mi comunicati opiniile dumneavostra si cum ar trebui sa procedez.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Drept de mostenire
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ?
Buna seara,
La data de 17.11.2017, am primit postal acte de la un executor judecatoresc, prin care eram anuntat ca in termen de 8 zile sa predau imobilul vandut la data de 21.09.2017, proprietate 1/1 a subsemnatului, care era ipotecat la BRD pentru un credit imobiliar facut in 2008 pe numele fostei sotii (s-a produs un divort amiabil in dec 2013). Fac precizarea ca sunt primele acte de executare de care am luat cunostinta.
La data de 22.11.2017, am depus la instanta de executare, contestatie impotriva executarii silite privind predarea silita a imobilului, in baza titlului executoriu Act de adjudecare din 21.09.2017 (semnat de un mandatar in loc de adjudecatar) si cerere de ajutor public judiciar. Prin e-mail am informat pe executorul judecatoresc, care mi-a raspuns ca neavand o hotarare judecatoreasca ???, executarea continua.
A doua zi, pe 23.11.2017 am depus in cadrul aceluiasi dosar si o cerere de suspendare obligatorie fara plata cautiunii in temeiul art.718 alin.(4) pct.3 NCPC, intrucat fosta sotie primeste notificari de la banca in ceea ce priveste creditul restant inclusiv dobanda penalizatoare pentru zile intarziere, culmea si dupa vanzarea imobilului, respectiv pe 02.10.2017 si 30.10.2017. Fac precizarea ca atat eu cat si fosta sotie suntem fara venituri din 2015, avand numeroase discutii cu conducerea bancii.
Intrucat nu mai locuiam la acel imobil, in data de 29.11.2017 m-am deplasat cu fosta sotie gasind toate incuietorile sparte( una la poarta si trei la casa), iar in interior era executorul judecatoresc, cu doi jandarmi la parter si doua persoane fizice coborand de la etaj (au controlat prin lucrurile din dulapuri) care au refuzat sa se legitimeze. Fosta sotie a aratat executorului cele doua notificari primite de la banca dupa asa zisa vanzare, acesta raspunzand ca nu-l intereseaza, punandu-ne in vedere sa parasim imobilul in maxim 2 ore intrucat imobilul nu mai este proprietatea subsemnatului, iar daca in 30 de zile nu voi ridica bunurile acestea se considera abandonate. M-am conformat fiind un om de buna credinta, mi-am luat cateva documente, laptopul si impreuna cu fosta sotie am parasit imobilul asa cum mi s-a cerut. M-am deplasat la politie, am depus si o plangere penala dar care vezi doamne asteapta hotararea instantei civile privind contestatia la executare.
Executorul ca si functionar public, a avut o atitudine sfidatoare uneori ridicand tonul discutiei, dand dovada de o rea credinta iesita din comun.
Azi am primit de la instanta sa platesc 50 lei taxa de timbru pentru cererea de suspendare a executarii, avand termen 14.12.2017.
Sunt disperat si fara nici o posibilitate financiara, sunt pe drumuri acum pe timp de iarna, ca atare va rog cu tot respectul sa ma indrumati ce pot sa fac in continuare.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,

Buna ziua,
Am promovat un recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie, impotriva unei sentinte pronuntata de Curtea de Apel, care a respins revizuirea pe contrarietate de hotarari in ceea ce priveste o executare silita.
Pot invoca in cadrul acestui recurs perimarea executarii silite ?
Va multumesc anticipat.
Tuturor ce utilizeaza acest forum va urez un Craciun Fericit ! alaturi de cei dragi.
LA MULTI ANI !!!
Buna ziua,
Am depus o cerere indreptare erori pentru o incheiere de sedinta intr-un dosar din 2006. Instanta pe motiv ca dosarul este foarte vechi a reinregistrat cererea sub un numar din 2016.
La solutionarea acesteia in incheiere, in camera de consiliu fara citarea partilor, instanta a invocat din oficiu exceptia lipsei de interes, pe care a si admis-o.
Va rog sa ma lamuriti daca este legal, intrucat mai am 2 zile si vreau sa declar recurs la incheiere.
Astept cu interes un raspuns.
Va multumesc.
- Am o Decizie de imputare din 2003 emisa de un angajator in februarie, care nu a fost comunicata de acesta.
- Am contestat-o in 04.03.2003 cand am luat cunostinta de ea si dupa intrarea in vigoare a noului Cod al muncii Lg 53/2003.
- In ianuarie 2006 angajatorul a solicitat prin executor judecatoresc incuviintarea executarii silite, in acel moment executarea era suspendata in procesul de contestatie al respectivei decizii de imputare.
- Judecatoria a respins cererea de incuviintare a executarii silite pe motiv ca nu mai constituie titlu executoriu valabil, de la 01.03.2003 intrand in vigoare Lg 53.
- Angajatorul a facut recurs impotriva acestei incheieri, pe care Curtea de Apel l-a respins printr-o Decizie irevocabila, cu pastrarea incheierii emisa de Judecatorie.
- Intre timp a fost respinsa ca nefondata, contestatia mea impotriva acelei decizii de imputare atat de Tribunal cat si de Curtea de Apel, fara nici o precizare pentru valabilitate titlului executoriu al acelei decizii.
- Astfel angajatorul solicita din nou si primeste incuviintarea executarii silite de la Judecatorie.
- Am promovat contestatie la executare, aceasta fiind respinsa ca nefondata atat de Judecatorie cat si de Tribunal.
- Va rog sa ma lamuriti daca pot promova revizuirea celor doua decizii definitive potrivnice pronuntate de Tribunal in ceea ce priveste executarea silita.
- Astept cu interes lamuriri.