avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate niculae49

Activitate niculae49

1. Stiu ca o pot face oriunde in tara. Problema este de principiu, din mai multe p.d.v. : a) un functionar public/notar ,din cate stiu eu, poate respinge o cerere doar daca aceasta nu se incadreaza in prevederile legale, nu pt. ca nu are chef/nu vrea ,refuzand sa constate daca am sau nu am documentele legale necesare . Ce metode/mijloace am eu daca merg la un notar , imi raspunde "nu vreau" ,ii cer inchiere de respingere , imi da acelasi raspuns"nu vreau " ! Nu pot avea nicio dovada ca asa s-a intamplat ( doar daca am o camera ascunsa) !! b) ca sa ajung in alta localitate inseamna cel putin doua drumuri, trec Dunarea ,sau trebuie sa fac cca.180 km. , dus-intors,fara sa am certitudinea ca voi rezolva, c) de ce eu sa pierd bani si timp doar pt.ca , foarte probabil din pct. meu de vedere onorariul este prea mic ( nu vreau sa intru in alte speculatii ) , cand notarul se considera deasupra LEGII , atitudinea lui fiind acceptata tacit de "confrati" !
Oricum,multumesc pt. raspuns; mi-am imbogatit cultura juridica,nu stiam de "incheierea de respingere" , practic o himera ,vis-a-vis de " nu vreau"!
Am intentionat sa fac o imputernicire notariala fiului meu pentru donarea unui imobil (teren extravilan ) , dar am fost refuzat de nu mai putin de 7 ( sapte !) notari ,prin secretariat, din aceiasi localitate - Calarasi, m-au trimis de fiecare data " la altul " ? Este legal un asemenea refuz din partea unor functionari publici , care pare a fi un fel de asociere in nerespectarea legii ? Mentionez ca nici macar nu mi-au cerut actul de proprietate , celelalte documente necesare fiind copii de pe CI. Are rost sa reclam situatia la Camera notarilor publici ?
Răspuns la discuția Invocarea
Mai sunt noua zile pana la expirarea termenului de apel... nu stiu daca mai este timp.
Răspuns la discuția Invocarea
Invocarea nulitatii (?)
1. Intimata a depus un inscris la dosar, citat de instanta in cuprinsul hotararii, dar eu nu am primit un exemplar din acel inscris.
2.Instanta reda partial documente si citeaza unele argumente dintr-un proces anterior recent incheiat, partile si completul de judecata fiind aceleasi, fara ca acestea sa fie sustinute de probe (inscrisuri ) depuse la dosar. Am in vedere faptul ca documentele si argumentele utilizate sunt doar fragmente din dosarul anterior, unele scoase din context #-oX-( .

In legatura cu aceste doua aspecte poate fi invocata o forma a nulitatii, sau exista o alta modalitate de a proceda ? Mentionez ca sunt in termenul de apel.

Discuție Invocarea
1. Intimata a depus un inscris la dosar, citat de instanta in cuprinsul hotararii, dar care nu mi-a fost comunicat. Poate fi invocata o forma de nulitate? judecat sunt aceleasi.
2.Instanta reda partial documente si citeaza unele argumente dintr-un proces anterior recent, partile si completul de judecata fiind aceleasi, fara ca acestea sa fie sustinute de probe (inscrisuri ) depuse la dosar. Am in vedere faptul ca documentele si argumentele utilizate sunt doar fragmente din dosarul anterior, unele scoase din context #-oX-( .
Răspuns la discuția Cerere stramutare proces
Scuze ! ...trebuie trimis la tribunal.
Răspuns la discuția Cerere stramutare proces
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine ! M-a derutat oarecum faptul ca apelul trebuie trimi
Am pierdut procesul civil la prima instanta, sunt un termenul de apel. Catre ce instanta pot formula o cerere de stramutare ? Mai fac mentiunea ca instanta care mi-a respins cererile este aceiasi care a procedat aproape identic in alt proces civil intre mine si aceiasi intimata, incheiat in acest an, iar Curtea de apel mi-a respins si apelul si cerea de revizuire #-o.
Discuție Taxa auto
Pe 24 aprilie 2014 Curtea de apel Brasov a respins recursul meu referitor la resstituirea taxei auto platita in martie 2013 cf. L. 9/2012. Dupa recenta hotarare a CJUE se mai poate face ceva pt. recuperarea taxei?