avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate ionelachirvase

Activitate ionelachirvase

Răspuns la discuția Loc de parcare domeniu public
Noi avem domiciliu in orasul respectiv,deci nu avem doar resedinta pe oras..
Si totusi fiind copilul cu handicap grav,stiiu ca administratorul drumulii trebuie sa dea loc de parcare persoanelor care solicita un loc..Lasam la o parte partea cu resedinta.Nu este primaria obligata sa ne repartizeze un loc pt persoana cu handicap?

ynocentta a scris:

In calitatea precizata de chirias,nicio autoritate nu va admite cererea de acordare loc parcare
Exista criterii legal prevazute pentru acordare loc parcare,respectiv solicitantul sa detina domiciliul stabil la adresa respectiva care sa coincida cu datele din documentele vehiculului

Buna ziua.
In luna ian.2018 am depus online la primarie cerere pt parcare pe domeniu public, la care am anexat in aceeasi luna certificatul de handicap al copilului , care in aug.2018 a implinit un an si are sindrom Down, si nici pana la aceasta data (25.08.18) nu am primit nici un raspuns din partea lor.
In 11.08 .18 am sunat la serviciul parcari din cadrul primariei,unde o doamna, dupa ce a verificat nr cererii mi a spus ca oricum cererea nu s a aprobat si sa ne descurcam cum putem, plus comentarii ca de ce nu ne am cumparat loc de parcare cand ne am.mutat, ca trebuia sa ne gandim ca o sa avem nevoie de parcare -de parca am fi stiut ca o sa avem in viitor un copil cu sindromul down si va fi mult mai greu, si sa ne descurcam ca si pana acuma, iar ca rezolvare a situatiei dna mi a recomandat sa parchez in fata blocului, sa duc copii ( mai avem inca un baietel de 3 ani) si apoi sa caut un loc de parcare prin zona. (Ma intreb cum sa las copii in casa singuri daca nu am cu cine i lasa )...Aceeasi doamna mi a mai spus ca oricum nu as primi loc de parcare pentru ca am doar resedinta la adresa respectiva dar nu si adresa de domiciliu..
Noi locuim in chirie la adresa respectiva si avem contract de inchiriere ,inregistrat la Anaf ,pe o perioada de 5 ani, din care au trecut cca 2,5 ani. Deasemenea ne a mai spus ca,si daca o sa se faca parcari ale primariei pe strada noastra, cei de la casele de vizavi de blocul nostru,vor avea intaietate la locurile de parcare.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Daca proprietarii de case au curte unde sa si parcheze masinile si spatiul alocat din domeniul public pt acces la aceasta,ca toti au puse pe porti cu ,,acces garaj,, ,,, nu blocati,,acestia mai au dreptul sa primeasca parcare cu abonament?
2.Daca avem contract de inchiriere declarat ,nu putem primi loc de parcare cu abonament, mai ales ca avem in C.I. resedinta la adresa respectiva?Adica e f clar ca noi.locuim acolo.
3.In primul rand ,avand copil cu handicap grav,nu ar trebui sa primim loc de parcare gratuit conform Legii 448/2006 privind drepturile persoanelor cu dizabilitati? Acolo spune clar ca administratorul drumului public acorda loc de parcare persoanelor cu handicap.
Cui ar trebui sa ma adresez?Mi se pare inacceptabil sa mi se dea asemenea raspunsuri,iar autoritatea publica nici sa nu incerce macar sa gasim niste solutii..si noi continuam zilnic sa ne chinuim cu 2 copii ca ploua,ca ninge sa fugim cu ei in brate ca nu gasim locuri de parcare in fata blocului (unde se parcheaza oricum si s ar putea amenaja locuri de parcare cu abonament)
Multumesc pt raspunsuri
Discuție Parcare
Buna ziua
In zona unde locuim , avem 2 vecini care locuiesc la casa si desi au in dreptul portii afisat garaj/nu blocati accesul, ei parcheaza mereu in dreptul trotuarului de langa intrarea lor in curte, chiar si pe 2 locuri, pentru a nu parca alti cetateni care locuiesc in zona.Mentionez ca strada este domeniu public, iar locurile de parcare
pe alocuri ,mai putin in dreptul proprietatilor lor sunt libere si nici nu este indicator cu oprirea/stationare interzisa, si fiecare parcheaza cum prinnde un loc liber.
Intrebarea mea este ce se poate face totusi si care este cadrul legal prin care acesti proprietari de case pot fi obligati (sanctionati) sa parcheze in curtea lor sau macar in dreptul portii lor atata timp cat ceilalti am fi amendati daca am parca noi in dreptul garajului/portii lor, chiar daca ei nu folosesc acest spatiu.
Nu trebuie totusi sa dovedeasca ca si folosesc acea intrare in curte/garaj?Unii nici macar nu au masina dar fac scandal daca parcheaza cineva in fata portii lor.
Multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua
Lucrez la stat si vreau sa stiu daca pot cere legal sa fac doar schimbul de dimineata , tinand cont ca copilul are doar un an jumatate. Programul in mod normal este in 2 schimburi, o saptamana de la 8-16, iar celalalta de la 14-22.
Multumesc pt raspuns
nu, nu a facut partaj.Si a luat doar hainele si o masina de max 3000 euro.Le-a lasat apartament in valoare de cca 70.000 euro plus tot ce era in casa.
Buna ziua
Vreau sa ma casatoresc legat cu tatal copilului meu,dar vreau ca copiii lui din casatoria anterioara sa nu poata sa aiba dreptul la mostenire,cand va fi cazul ,asupra bunurilor pe care le vom dobandi impreuna dupa casatorie, decat in momentul in care copilul meu va avea acelasi lucruri ca cele pe care el le a lasat copiilor si fostei sotii(adica tot ce a avut).Ce se poate face in acest caz?
Multumesc
Răspuns la discuția Zile de concediu neefectuate
nu se pot plati de exemplu?
buna ziua
ce se intampla cu zilele de concediu neefectuate in cazul in care se intra in concediu prenatal?
Răspuns la discuția Pensie boala+angajare la stat
el are pensie de boala de gradul 2 revizuibila o data la 2 ani cred.
daca tatal meu este pensionat pe caz de boala se poate sa-i facem angajare ca insotitor pt o persoana cu handicap locomotor?
multumesc