Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copii dintr -o casatorie anterioara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copii dintr -o casatorie anterioara

Buna ziua
Vreau sa ma casatoresc legat cu tatal copilului meu,dar vreau ca copiii lui din casatoria anterioara sa nu poata sa aiba dreptul la mostenire,cand va fi cazul ,asupra bunurilor pe care le vom dobandi impreuna dupa casatorie, decat in momentul in care copilul meu va avea acelasi lucruri ca cele pe care el le a lasat copiilor si fostei sotii(adica tot ce a avut).Ce se poate face in acest caz?
Multumesc
Nu a facut partaj sau cum le-a lasat exact ?
nu, nu a facut partaj.Si a luat doar hainele si o masina de max 3000 euro.Le-a lasat apartament in valoare de cca 70.000 euro plus tot ce era in casa.
pai, sa faca partaj
daca nu il face el cat e in viata va trebui facut de mostenitori dupa decesul lui
mirebire, utilizator
Fiul dvs nu va avea de suferit. Sotul dvs poate rezolva problema lăsând un testament, primului copil ii poate lasa partea lui din bunurile comune cu prima sotie, iar copilului cel mic, partea lui din bunurile comune cu dvs.
Dacă ce a avut e mai mult decât ce veți dobândi, dacă nu face testament, copilul dvs e chiar avantajat.
gi-jane2, moderator