avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate daciana12

Activitate daciana12

am primit decizia de pensie de invaliditate, si dupa 21 de ani de munca au stabilit ca 393 de lei merit. La motivare au scris ca: beneficiaza de OUG 6/2009(adica pensia sociala704 lei).Intrebarea este de ce suma beneficiez, de 393 sau 704lei sau se cumuleaza ambele sume?
eu beneficiez de indemnizatie de handicap gr 2 nerevizuibila. Intrebarea este daca pot beneficia si de indemnizatia de insotitor pentru sotul meu care este incadrat lagradul 1 de handicap fara sa ma afecteze?
eu beneficiez de indemnizatie de handicap gr 2 nerevizuibila. Intrebarea este daca pot beneficia si de indemnizatia de insotitor pentru sotul meu care este incadrat lagradul 1 de handicap fara sa ma afecteze?
Buna ziua . Am primit decizia privind acordarea pensiei de invaliditate din care rezultaca am de primit o pensie de asigurari sociale de 393 de lei iar la motivare scrie :beneficiaza de OUG 6/2009. Mentioneaza ca am 21 de ani si 15 zile-stagiu potential acordat e zero.Doar 393 de lei e toata pensia? sau se cumuleaza cu cea de 704 lei?
Buna ziua, am o nelamurire daca vecinul care este in hotar cu mine si vre sa vanda terenul el a semnat probabil in locul meu poate luni sa mearga la primarie sa scoata foia de la registrul agricol pt. amerge la notariat sa vanda terenul ce pot face?
Buna ziua. In comuna la noi anul trecut a fost un conflict privind ciurda de vaci .O parte din oameni au dat vacile spre paza unui vacar ales de o parte din sateni iar cealalta parte a ales sa dea spre paza unui om care este unul din membrii fondatori ai asociatiei Transumanta asociatie infiintata de primaria Vama Buzaului . Astfel ciurda a fost impartita in doua. Fiecare cu vacarul ei, dar au pascut impreuma la un loc.Anul acesta cei de la asociatie au impus sa dam vacile la un singur vacar astfel ramanand cealalta parte care nu au fost de acord cu vacarul fara drept de a pasuna vacile pe acelasi trup de pasune.Ne spune ca nu e voie cu doi vacari, chiar daca in munte ele pasc impreuna. Deci nu se formeaza doua ciurzi! Ne ameninta ca ne da amenda daca iesim cu ele la pasunat si ne taie drepturile ce ni se cuvin in asociatie invocand niste legi. Intrebarea e urmatoarea. Poate primaria sa impuna asta sau nu . Se poate iesi cu doi vacari in pasune daca vacile mananca la un loc si nu se formeaza doua ciurzi?