avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina2724

Activitate Cristina2724

Buna ziua tuturor, e normal sa ti se faca referat dupa 5 luni de zile de la un "incident" (comportament inadecvat...)..si sa ti se aduca la cunostinta.
buna ziua, as dori sa-mi achizitionez o locuinta prin programul "prima casa", dar nu pt a locui eu si familia mea, ci sa o inchiriez, problema e ca una din conditiile acestui program este ca timp de 5 ani nu ai voie sa o vinzi, sau sa o inchiriezi. Pentru a inchiria o locuinta evident trebuie intocmite niste acte care trec printr-un notar, deci nu am cum sa fac acte, atunci ce metoda sa "aplic" sa pot face asta dar nu cu "legea"dar sa pot sa-i constrang totusi pe acei chiriasi cu un act ceva. Ce ma sfatuiti? Stiu ca nu e legal dar........... tb sa existe ceva.... sigur :)
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza banutii pt.concediu de maternitate (stiu ca e un procent de 85% din ultimele 6 luni); mentionez ca ultimele 2 luni am avut concediu medical. Aceste 2 luni de concediu medical se iau in calcul sau doar cele 6 luni lucrate efectiv.... inainte de concediul medical? Ce impozite se aplica pt calculul banutilor pt concediul de maternitate? multumesc.
Răspuns la discuția ajutor de deces
Cine plateste ajutorul de deces

Ajutorul se plateste, in termen de 24 de ore de la solicitare, unei singure persoane, dupa ce aceasta face dovada suportarii cheltuielilor de deces.

Plata se face de catre:

1. angajator, in cazul decesului urmatorilor asigurati (sau al unui membru de familie al acestora):
- persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
- functionarii publici;
- cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
- persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil;
- persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti;
- cadrele militare trecute in rezerva, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare ale caror raporturi de serviciu au incetat, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, care beneficiaza de ajutoare lunare ce se asigura din bugetul de stat;

2. institutia care gestioneaza bugetul asigurarilor pentru somaj, in cazul decesului somerului (sau al unui membru de familie al acestuia);

3. casa teritoriala de pensii, in cazul decesului pensionarilor ori al asiguratilor (sau al unui membru de familie al acestora) care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de patru ori castigul salarial mediu brut si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.

"In situatia persoanelor asigurate in sistemul public de pensii pe baza contractului de asigurare sociala incheiat anterior intrarii in vigoare a prezentei legi (Legea 263/2010 - n.a.), ajutorul de deces se achita de casa teritoriala de pensii la care se afla in evidenta", este precizat pe site-ul CNPP.
buna ziua, am o nelamurire cu baza de calcul pentru concediu medical cod 01 in ceea ce priveste cas si impozitul pe salar. daca e nevoie sa discutam si in sume nu e problema, dar vreau sa ma ajute cineva concret in calcule. multumesc.