avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate cosminsandu

Activitate cosminsandu

este vb de politia municipala nu de cei de la locala, domnul avea un logan din cele noi de 100.000 de euro cu inscriptia politia nu locala si avea girofaruri albastre+rosii+numere MAI. In descrierea de sub titlu am mentionat politia municipala dar acum am observat ca titlul intrebarii a fost modificat de un administrator al site-ului si propabil de aici au ajuns in discutie cei de la politia locala.
Buna ziua, azi am fost oprit de politia municipala Slobozia pe motiv ca agentul m-a vazut in oglinda masinii lui (ei mergand in fata mea) ca vorbeam la telefon. I-am spus ca sunt onest si ca vorbesc uneori la telefon in trafic, dar nu acum. M-a pus sa ii arat ultimul apel din telefon, i-am dat telefonul, s-a uitat la el, a vazut ca ultimul apel era cu 20 de minute in urma si a durat 1 minut. A zis ca totusi el nu ma crede si imi da amenda, iar daca vreau sa fac contestatie. I-am zis ca accept sa semnez procesul verbal doar daca scrie la mentiuni ca "m-a vazut in oglinda vorbind la telefon si ca a verificat telefonul si ultimul apel era cu 20 de minute in urma" o sa merg sa platesc amenda in termen de 15 zile pentru a beneficia de "reducere", dar as vrea totusi sa fac si contestatie. Credeti ca daca iau factura detaliata de la vodafone si ma prezint personal in instanta o sa am castig de cauza? atat timp cat ei nu au probe ca eu vorbeam la telefon? Multumesc anticipat!
Buna ziua, am infiintat in iulie un SRL, am amenajat un spatiu intr-una dintre camerele din casa bunicii mele de la tara,am facut comodat, am deschis punctul de lucru la ORC, am mers la ANAF sa inregistrez firma, inclusiv dosarul 0, acum urmeaza sa imi cumpar casa de marcat, sa fac angajarea vanzatoarei si sa merg dupa marfa. Inainte de astea am niste nelamuriri.
1. Magazinul va functiona sub codurile CAEN 4711 si 4719, ce anume autorizatii imi trebuie si de la ce institutii le pot obtine pentru a functiona legal.
2. Casa de marcat o pot cumpăra de oriunde, inclusiv de la firmele care vand pe internet? sau trebuie sa o iau din judetul in care este situat punctul de lucru? Fiscalizarea la anaf a casei stiu ca trebuie facuta in judetul de care apartine punctul de lucru.
3. Planul de evacuare in situatii de urgenta care trebuie afisat in magazin si insotit de un stingator trebuie facut de vreo firma acreditata sau il pot edita si eu pe pc si apoi printa, intrucat este doar o camera cu iesire pe o singura usa.
4. Prin amenajarea camerei ma refer la faptul ca am montat chiuveta, alarma de la o firma acreditata, rafturi, gresie , var nou si toate celelalate inclusiv gratii la geamuri si usa. Cei ce mi-au montat alarma mi-au spus ca as cam fi obligat sa ii angajez tot pe ei sa imi faca o evaluare de risc si sa-mi monteze minim 2 camere de supraveghere fapt pe care l-am refuzat din lipsa de bani. Chiar e obligatoriu ca pe langa alarma si gratii sa imi mai pun camere si evaluarea minune?
4. Ce proceduri mai sunt de urmat si am omis in cele spuse mai sus?
Multumesc!
Buna ziua, de curand am deschis un SRL, am depus actele la ORC pt deschidere punct de lucru. Codurile CAEN sunt 4711 si 4719. Am o sumedenie de nelamuriri inca si v-as ruga sa-mi raspundeti in masura in care cunoasteti.
1. Magazinul este in casa bunicii mele si pentru inceput m-am legat la curent direct de la ea. Este obligatoriu sa fac contract separat sau pot plati cota parte din factura?
2. Am pus o chiuveta pentru spalatul pe maini in incinta magazinului, am obligatia sa amenajez si o toaleta pentru clienti? vanzatoarea o poate folosi pe a bunicii.
3. Dupa eliberarea documentelor pentru punctul de lucru la ce institutii trebuie sa merg si de ce autorizatii am nevoie pentru functionarea in legalitate?
4.Pentru aplasaarea pancartei cu magazin imi trebuie vreo autorizatie? daca folosesc si 4711 si 4719 magazinul este alimentar sau mixt?
5. Sediul social este la mine in judet, iar puntctul de lucru in alt judet. Cand voi achizitiona casa de marcat din ce judet o iau? la care fisc merg cu ea?
Multumesc!
Buna ziua, am inceput demersurile in deschiderea unui magazin alimentar in curtea bunicii mele de la tara. SRL-ul l-am facut, dupa care m-am apucat de amenajarea spatiului, urmand sa merg la primaria din localitate pentru aviz si apoi la ONRC pentru deschidere punct de lucru. Intampin niste nelamuriri si v-as ruga daca puteti sa ma lamuriti.
1)Cum as putea sa folosesc energia electrica legal altfel decat sa fiu legat de la reteaua principala care este la distanta considerabila de magazin si cei de la enel estimeaza costuri de 2-3000 de lei pt bransament. Bunica mea este deja legata si ma gandeam sa ma leg de ea cu un nou contor pentru ca am inteles ca nu pot sa folosesc energie electrica de la ea pentru ca sunt alte tarife pentru firma.
2) Daca in zona nu prea activeaza firme de salubritate pot adauga in contractul de comodat pe care il voi face cu bunica, o clauza care sa specifice ca ea ca proprietar se ocupa de salubritate? trebuie demonstrat prin acte sau ceva acest lucru?
3) Firmele de paza si protectie sunt la distanta de aceasta localitate si o sa optez pentru paza proprie si alarma care am inteles ca este obligatorie. Este legal?
4) Daca bunica mea nu vrea nici o chirie trebuie sa specific in comodat asta?
5) In curtea casei exista toaleta dar la distanta de magazin, am obligatia legala de a construi alta toaleta? Chiuveta o voi monta in interiorul magazinului, toaleta nu am posibilitatea decat sa o construiesc undeva in apropiere afara (doar daca e obligatoriu)
Cam atat cu intrebarile, o sa revin cu altele daca mai intampin greutati.
Va multumesc si astept raspunsurile Dvs.
Buna ziua, locuiesc in Calarasi, unde am si infiintat un SRL la care astept certificatul si intentionez sa deschid un magazin alimentar(CAEN 4711/4719) intr-un sat din jud. Ialomita intr-o camera din casa bunicii mele. Pana in prezent am infiintat srl-ul cu sediul social in CL acasa la parintii mei si urmeaza sa ma apuc de amenajari la tara pentru magazin.
Intrebari:
De ce acte am nevoie de la primaria din jud. Ialomita?
Daca depun actele la ORC pt adaugare punct de lucru si spatiul meu nu este inca gata de functionare afecteaza cu ceva?
O sa fac un contract de comodat cu bunica mea in care sa trec o chirie fictiva si intentionez sa ma oblig printr-o clauza in a platii si costurile energiei electrice si a ma putea folosi de contoarul deja existent acolo fara a mai face un nou contract cu enel-ul(este legal sa fac asta?)
Este obligatoriu ca pe langa chiuveta cu apa sa amenajez si toaleta?
Eu as dori sa termin cu toate actele si dupa sa ma apuc de amenajat spatiul, as dorii un sfat referitor la asta, cum e mai bine? Multumesc mult!