avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate piafen

Activitate piafen

Buna ziua,
Am cumparat un teren care are un drum betonat de aprox. 4.5m latime in lateral(nu pe proprietatea mea). In PUZ drumul este specificat ca avand 7m latime. Pe partea cealalta de drum este un cimintir cu gardul exact la marginea drumului. Pentru a ramane calea de acces de 7 m cum e trecut in PUZ e legal sa las 3.5 m de la axul drumului + trotuar ? Sau pot sa imi ingradesc exact dupa punctele date de cadastrist, in acest caz ramanand doar vreun metru distanta de acel drum betonat ?

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Locuiesc intr-un complex rezidential in care curtea interioara este asfaltata si folosita ca spatiu de parcare + cale de acces. Mentionez ca spatiul de parcare a fost cumparat de la dezvoltator si pentru care s-a primit o chitanta si nu un act de proprietate pentru ca nu a fost intabulat din cate am inteles.
Problema e ca sunt vecini care vor sa dea dezvoltatorul in judecata si se sparga asfaltul , sa se lase doar cale de acces si sa se faca spatiu verde. Este o lege care prevede acest lucru ?
Momentan suntem in punctul de a ne intalni intr-o sedinta si a vota acest aspect.

Daca se voteaza impotriva schimbarii utilitatii acestui spatiu ei mai pot da in judecata dezvoltatorul avand in vedere ca majoritatea e impotriva acestui fapt?
Si daca se voteaza desfiintarea acestor locuri de parcare ce obligatii are dezvoltatorul fata de cei ce au cumparat locuri de parcare ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere inainte de CCC
Va multumesc pentru raspuns!
Doar doresc sa stiu daca e intradevar a 43-a zi dupa nasterea copilului data cand pot intra in CCC ?
Buna ziua,
In aproximativ o luna, doresc sa intru in CCC in calitate de tata al copilului si am urmatoarele probleme :
1.Mama nu vrea sa intre deloc in CCC deci eu pot intra incepand cu 43-a zi dupa nasterea copilului?
2.Angajatorul vrea sa ma concedieze in perioada aceasta datorita acestui motiv.
Daca imi depun dosarul in perioada de preaviz beneficiez de indemnizatie daca acest contract inceteaza inainte de data in care voi intra in CCC?
3. Daca intru in concediu medical pana cand perioada de preaviz va coincide cu a 43-a zi dupa nasterea copilului pot intra in CCC ?
4.Ce pot face daca angajatorul ma va sicana si nu imi va da adeverinta necesara pentru depunerea actelor ?

Va multumesc!

LE : Mentionez ca sunt si student la o facultate de stat (cu taxa>26ani)
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot fi concediat de catre angajator daca imi depun cerere pt Ccc. Pentru mama e obligatoriu ca angajatorul sa accepte. Dar pentru tata care sunt conditiile?
Multumesc!