Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare vs Spatiu verde
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare vs Spatiu verde

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Locuiesc intr-un complex rezidential in care curtea interioara este asfaltata si folosita ca spatiu de parcare + cale de acces. Mentionez ca spatiul de parcare a fost cumparat de la dezvoltator si pentru care s-a primit o chitanta si nu un act de proprietate pentru ca nu a fost intabulat din cate am inteles.
Problema e ca sunt vecini care vor sa dea dezvoltatorul in judecata si se sparga asfaltul , sa se lase doar cale de acces si sa se faca spatiu verde. Este o lege care prevede acest lucru ?
Momentan suntem in punctul de a ne intalni intr-o sedinta si a vota acest aspect.

Daca se voteaza impotriva schimbarii utilitatii acestui spatiu ei mai pot da in judecata dezvoltatorul avand in vedere ca majoritatea e impotriva acestui fapt?
Si daca se voteaza desfiintarea acestor locuri de parcare ce obligatii are dezvoltatorul fata de cei ce au cumparat locuri de parcare ?

Va multumesc!
salut, am citit de 3 ori subiectul si nu inteleg problema poate ma ajutati.
1 Dvs cand ati cumparat de la dezvoltator apartamentul e ,mentionat si locul de parcare in suprafata de x metri?
daca da, nu poate nimeni modifica suprafata fara acordul dvs.
trebuie sa cititi bine contractul si daca scrie cu drept de proprietate asupra suprafetie reprezentand parcare nu poate schimba nimeni fara acordul dvs spatiul acela deoarece apartine individual si nu comun.
Am avut si eu o problema cu actuala locuinta,din vina notarilor care sant idioti in cazul meu.
Dezvoltatorul a vandut apartamentul si terenul aferent de sub bloc la primul proprietar,si eu la al 4 proprietar a fost vandut cu drept de folosinta si nu proprietate.pt ca notarul (se gandea la alte chestii) credea ca acela e terenul primariei si nu al unei persoane private(explicatia lui)
Si am rectificat contractele in care acum terenul de sub bloc e in proprietate si nu folosinta.
Acum dvs cand ati cumparat apartamentul trebuia sa cititi cu atentie ce cumparati si nu mai erau probleme ca acestea.
PS asociatia de proprietari administreaza partea comuna a proprietati si nu partea individuala
asociatiile de proprietari nu administreaza parcari de blocuri,ci partea comuna care apartine tuturor din bloc (holuri uscatorii boxe ..etc).