avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaelena23

Activitate cristinaelena23

Discuție Declaratia 112
Care este ultimul act care reglementeaza Declaratia 112?
Buna ziua. Angajatii mei tocmai au castigat prin hotararea judecatoreasca acordarea si a dobanzilor pentru 2 sporuri in suma de 50% din incadrare pentru perioada ian 2005 - oct 2009. Problema mea este ca nu stiu cum sa calculez dobanda. In hotarare nu se precizeaza de capitalizare nimic, doar de dobanda legala. In ceea ce priveste dobanda legala am gasit la bnr un calculator care nu stiu cat de util este... poate stie cineva. Ma intereseaza sa stiu si daca la calculul dobanzilor ma leg cumva de transele acordate(sporurile taiate in per ian 2005 - oct 2009 au fost platite in transe actualizate cu rata inflatiei, - 5% in 2012,10% in 2013, 25% in 2014, 25% in 2015, 35% in 2016 , drepturi castigate printr-o alta hotarare judecatoreasca) actualizare cu rata inflatiei. Se calculeaza pe fiecare luna in parte din per ian 2005 - oct 2009?

va rog sa ma indrumati. Multumesc!
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu unde sa mai caut un raspuns...
O angajat mi-a intrat in crestere copil in 2014, acum trebuia sa revina din crestere copil insa mi-a adus medical pentru ca este din nou insarcinata! Problema mea este ca nu am media ulimelor 6 luni la care sa ii calculez CM, am solicitat de la AJPIS o adeverinta cu indemnizatia si am primit ca in fiecare luna a avut 670 lei, o suma mica din punctul meu de vedere care mi-a ridicat niste semne de intrebare. La ce calculez media pentru CM, la ultimele 6 luni lucrate in unitate (1040 pe vremea cand a lucrat aici), la indemnizatia de 670lei/luna sau la salariul minim pe economie 1250(pentru ca ea in unitate pe vremea respectiva avea sub minimul de acum)#-o?:sorry:
Buna ziua.

Recent am constatat ca programul meu de salarii pe perioada unui concediu medical opreste si CASS, este normal? se retin toate contributiile daca un angajat este in CM?
Buna ziua,

Un vecin are urmaroarele diagnostice:

1. scolioza lombara gr II
2. coxartoroza bilaterala
3. sacroileita bilaterala
4. artroplastie totala genunchi stang
5. gonartroza dreapta secundara
6.hta
7.bcid
8.ivs II hyha

Intrebarea este: se incadreaza la indemnizatie de handicap ?
Răspuns la discuția CO 29 de zile
da, a luat salariul normal ca si cum ar fi avut dreptul CO. Problema este ca nu are cerere de CO si angajatul nu recunoaste ca a efectuat acele zile de CO...
Discuție CO 29 de zile
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: un angajat a luat 29 zile co in loc de 25 care i se cuveneau de drept aferente anului 2015 fara ca cineva sa sesizeze greseala. In condica nu este pontat ca prezent ci ca avand zile CO insa pe cele 4 zile in plus el nu are cerere de CO. Cum procedez sa remediez aceastra greseala? Va rog sa ma ajutati :(#-o:sorry:
Discuție Plata diurna
Buna ziua,

Lucrez intr-o institutie publica si trebuie sa acord diurna unei judecatoare cf art 13 din OG 27/2006. Valoarea pe zi a diurnei ar fi de 161 lei. Intrebarea mea este: retin impozit si contributii la ce depasteste 17*2,5? Pe scurt, la 118,5 retin contributii si impozit?

Va rog sa ma indrumati! Multumesc!:((
Buna ziua,
Pentru un bun imobil dobandit pe numele sotiei in timpul casatoriei noastre pot beneficia de scutire de impozit in cota de 50% cf. Cod Fiscal - art. 456 alin. 1 lit
p) , aret. 464 alin 1 lit. u) ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Somaj - vechime in munca
Multumesc mult pentru clarificare!