Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Plata diurna
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Plata diurna

Buna ziua,

Lucrez intr-o institutie publica si trebuie sa acord diurna unei judecatoare cf art 13 din OG 27/2006. Valoarea pe zi a diurnei ar fi de 161 lei. Intrebarea mea este: retin impozit si contributii la ce depasteste 17*2,5? Pe scurt, la 118,5 retin contributii si impozit?

Va rog sa ma indrumati! Multumesc!:((
cristinaelena23, utilizator
Potrivit reglementarilor, indemnizatia pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, a carei valoare depaseste de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice se supune impozitului pe salarii si se include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii, indiferent de entitatea platitoare (platitor de impozit pe profit, platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor, persoana fizica autorizata, intreprindere individuala, organizatie neguvernamentala).
Detalii/sursa : www.avocatnet.ro/content/art...